KYK Borçları Silinecek Mi, Kredi Borçlarına Af Mı Geliyor?

Berat Albayrak'ın açıklamalarının ardından akıllara KYK borçları silinecek mi, KYK kredi borçlarına af mı geliyor soruları sorulmaya başlandı.

KYK burs borçları için milyonlarca öğrencinin uzun zamandır beklediği haber, Berat Albayrak tarafından dün gece açıklandı. Bakan, “KYK burs borçlarına af mı geliyor? Veya borçlar silinecek mi?” sorularını soran öğrencilerin umutlarını yeşerten haberi verdi. Söz hususu mesele ile alakalı çalışmaların yapıldığı söyledi.


BERAT ALBAYRAK ÇALIŞMA YAPILIYOR DEDİ

Ekonomi ile alakalı önemli açıklamalar yapan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, üniversite öğrencilerinin kredi borçları ile alakalı çalışma gerçekleştirildiğini açıkladı.

KYK KREDİ BORÇLARI SİLİNECEK Mİ?

Posta Gazetesi’nin haberinin sonrasında; ‘KYK borçlarına af mı gelecek?’ sorusunu gündeme oturdu. Borcunu vaktinde ödemekte sıkıntı çekenlere uygulanan faizden sebeple borçların giderek yükseldiği, borçluların ödeme gerçekleştirebilmesinin zorlaştığı ifade edildi. Mesele Meclis’e de geldi. Meclis’te KYK borçlarının silinmesi ile alakalı teklif verildi. Şayet teklif kabul edilirse, öğrencilerin borçları silinebilir.

2 YIL ERTELENEBİLİYOR

Normal koşullarda KYK borcu olanların, mezun olmasının sonrasında 2 yıl ardından ödeme yapması talep ediliyor. 2 yıl ardından işe giremese dahi borcunu vermeye başlaması talep ediliyor. Gerçekleştirilen son düzenleme uyarınca da kredi alan öğrencilerin sigortalı bir işe başlayana kadar borcunu ödeme mecburiyeti yok. Yeni mezun öğrenciler işe girene kadar borcunu öteleyebiliyor. Ancak ötelenen zamanlarda borca faiz konuluyor.

'Cevap kağıdım sosyal mesafeyi korudu' diyen öğrenci herkesi güldürdü

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı