Kuzey Kutbu’nda eriyen buzlar İstanbul ve İzmir sahillerini sular altında bırakacak!

Kuzey Kutbu’nda geçtiğimiz Temmuz’da 197 milyar ton buz kütlesi eridi. 2050’ye kadar buzulların hepsi eriyebilir. Yükselen deniz seviyesi yüzünden kıyıları sular altında kalacak. İstanbul ve İzmir en büyük mali kaybı yaşayacak kentler arasında.
Takip et
Kuzey Kutbu’nda eriyen buzlar İstanbul ve İzmir sahillerini sular altında bırakacak!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Ekolojik yıkım ve iklim değişikliği probleminde uzmanları en çok endişelendiren konuların başında kuzey kutup bölgesindeki buzulların hızla erimeye başlaması geliyor. 2009-2012 seneleri arasında Tükiye’nin yüzölçümü kadar buzul kaybolan kuzey kutup bölgesinde, endişe verici görüntüler oluşmaya başlarken, Temmuz ayında da toplam 197 milyar ton buz kütlesinin (ortalama 80 milyon olimpik yüzme havuzundaki buz) eridiği saptandı.

Birleşmiş Milletler (BM) bünyesindeki Hükümetler Arası İklim Değişikliği Paneli’nin (IPCC) hazırladığı altıncı raporda da Kuzey Kutup Dairesi’ndeki ısınmanın dünyanın geri kalan yerlerine göre iki kat daha hızlı ilerlediği söylenirken en iyimser senaryo doğrultusunda bile 2050’ye kadar bölgedeki buzulların hepsinin eriyebileceğine dikkat çekildi.

EN ŞANSSIZ İSTANBUL

Milliyet gazetesinden Mert İnan’ın haberine göre uzmanlar, buzullardaki erimenin okyanus sularının sıcaklığı ile yağış rejimini ciddi şekilde etkileyeceğini belirtirken, İstanbul, Barselona, Londra ve Kopenhag başta olmak üzere, Avrupa’daki büyük kentlerin iklim değişikliği yüzünden yükselecek olan deniz seviyesi tehdidi ile yüz yüze kalacağına dikkat çekiyorlar. İstanbul ve İzmir ise iklim değişikliği yüzünden en çok mali kayba maruz kalacak ilk üç şehir arasında gösteriliyor.

İstanbul’un, 2030 senesinde senelik yaklaşık 201 milyon dolar hasar ile yüz yüze kalacağı tahmin edilirken, bu rakamın 2100 senesinde senelik 10 milyar dolara kadar çıkacağı düşünülüyor. Küresel iklim değişikliğinin hem küresel hem yerel ölçekte buzulları eriteceğini dile getiren İTÜ Avrasya Yer Bilimleri Enstitüsü Katı Yer Bilimleri Öğretim Mensubu Prof.Dr. Akif Sarıkaya 2070 senesinde Erciyes ve Doğu Bölgeleri’ndeki birçok buzulun yok olma riski altında olduğunu belirtiyor.

“BİRÇOK LİMAN VE KIYI KENTİ SULAR ALTINDA KALABİLİR”

Sarıkaya, “Türkiye’de 41 bölgede buzul mevcut ama 40 senelik süre içerisinde yüzde 35’lik bir buzul alan kayboldu. Bunun tek sebebi iklim değişikliği. Hakkari Cilo Dağları’nda 2 kilometre uzunluğunda toplam 29 buzul var. Erinç Buzulu 1937’de 3.3 kilometre uzunluğa sahipti. 2009’da yaptığımız ölçümlerde buzulun 1.5 kilometreye düştüğünü belirledik. Aynı bölgede bulunan ve 1937’de 4 kilometre uzunluğa sahip Uludoruk Buzulu ise 900 metreye kadar geriledi. Kaçkarlar’da 1948’de 1.7 kilometre olan buzullar 2004’te 930 metreye düşerken, Erciyes’te ise yalnızca 260 metrelik buzul alan kaldı. Türkiye’nin en batısındaki buzul özelliğine sahip Erciyes’te senelik buzul kaybı 4.2 metre. Yaptığımız ölçümlere göre 2070’de Erciyes’teki buzul tamamen yok olacak. Buzullar, su kaynaklarının varlığı açısından büyük öneme sahip. Örneğin Kayseri şehir suyunun bir kısmı Erciyes’ten geliyor. Vaziyet çok ciddi. 2100 senesinde deniz seviyesinin 40 santim ile 1 metre arasında yükseleceği tahmin ediliyor. Birçok liman ve kıyı şehri sular altında kalabilir” şeklinde konuştu.

“KAYIP ÇOK HIZLI”

İklim değişikliğinin Türkiye buzullarına etkisini gözlemlemek için Hakkari’deki Cilo Dağları’na giden Türk Coğrafya Kurumu Başkanı Doç. Dr. Ahmet Ertek ise “Ne yazık ki buzullar, buzul vadileri ve buzul gölleri iklim değişikliğinden olumsuz etkilenmeye devam ediyor. Özellikle Cilolar’ın kuzey buzullarında ciddi erime belirledik. 18 bin sene önce Pleistosen Buzul Çağı’nda 10 kilometreyi bulan buzul, 1948’de Sırrı Erinç hocamız tarafından 4 kilometre ölçüldü. 73 sene sonra biz yüzde 75 kadar kütle kaybı gördük. Kayıp öylesine hızlı ki 2009’da 1,5 kilometrelik buzul uzunluğu günümüzde ise 900 metreye kadar düştü” diyerek konuştu.

DAHA DA ISINACAK

Boğaziçi Üniversitesi İklim Değişikliği ve Politikaları Uygulama ve Araştırma Merkezi’nden Prof. Dr. Murat Türkeş de dünyanın daha fazla ısınacağına dikkat çekerken, “Bilim dünyasının uyarıları dikkate alınmazsa, 2070-2100 seneleri arasında Türkiye’de yaklaşık sıcaklıklarda 3 ile 7 derece arasında değişen artışlar bekleniyor” uyarısında bulundu.

Türkeş, “Hükümetler Arası İklim Değişikliği Paneli’nin (IPCC) tarafından hazırlanan altıncı rapordaki 2050 senesine kadar küresel ölçekte 2 derece ısınma olması vaziyetinde neler olabileceğine dair analizler çok mühim. Küresel 2 derecelik artış Akdeniz Havzası’ndaki Türkiye’de 4 derece artış manasına geliyor. 2 derecelik artış olması vaziyetinde Akdeniz havzasındaki senelik yağışlarda yüzde 10 ile 30 arasında azalma bekleniyor. 4 derecelik sıcaklık artışı olursa bu oran yüzde 40’a yükseliyor.

Küresel iklim değişikliğine bağlı olarak gelecekte bu yıldakine benzer uzun sureli, geniş alanlı ve güçlü sıcak hava dalgaları daha etkili olacak. Sıcaklık ekstremleri giderek şiddetlenecek. Kuşkusuz Türkiye ikliminde beklenen bu değişiklikler, kuraklığa neden olacak. Bu sebeple suyu akılcı, dikkatli ve verimli kullanmaya yönelik kuraklık risk yönetimi sistemi yaşama geçirilmeli” şeklinde konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.