Kuzey Kore’den yeni balistik füze denemesi!

Kuzey Kore, yeni tip bir uzun menzilli füze denemesini başarı ile gerçekleştirdiğini duyurdu.
Takip et
Kuzey Kore’den yeni balistik füze denemesi!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Kuzey Kore devlet medyasında yer verilen habere göre, füze denemesi Cumartesi ve Pazar günleri yapıldı ve iki denemede de füzeler, 1500 kilometreden fazla mesafe kat etti.

Bu füze denemeleriyle alakalı henüz bağımsız uluslararası kanallardan doğrulama gelmedi.

Pyongyang son büyük füze denemesini, geçen Ocak ayında, ABD’nin yeni başkanı Joe Biden’ın yemin töreninden saatler sonra yapmıştı.

Kuzey Kore’ye, balistik füze ve nükleer programı sebebiyle uluslararası yaptırımlar uygulanıyor.

Füze denemelerine ilişkin yapılan haberde, iki denemede de ülkenin kara suları içinde tespit edilen mesafe hedefine “başarı ile” ulaşıldığı açıklandı.

Kuzey Kore’nin nükleer silah ve balistik füze programları ABD ile ilişkilerinde derin problemler yaşamasına neden oluyor.

Eski Başkan Donald Trump ile Kuzey Kore lider Kim Jong-un arasında üç görüşme gerçekleşti fakat bu temaslardan somut neticeler çıkmadı.

ABD’nin Kuzey Kore ile iletişim kurma girişimleri, “New York Kanalı” olarak isimlendirilen Kuzey Kore’nin Birleşmiş Milletler (BM) daimi temsilciliği üstünden yapılıyor.

Kuzey Kore’den yeni balistik füze denemesi!

FOTOĞRAFLARINI YAYIMLADI

Yapılan son füze denemeleri, ülkenin silah programındaki aşamalı gelişmenin sürdüğünü gösterdiği biçiminde değerlendiriliyor.

İktidardaki İşçi Partisi’nin gazetesi Rodong Sinmun’da yer verilen haberde, yeni uzun menzilli balistik füzenin fotoğrafları da yer aldı.

Kuzey Kore’nin devlet ajansı KCNA, son denemede kullanılan füzenin iki senelik bir çalışmanın ürünü olduğunu duyurdu.

Ajanstaki açıklamada, bu yeni tip füze için, “düşman kuvvetlere karşı, etkili bir caydırıcı daha elde etme noktasında mühim olduğu” ifadesi kullanıldı.

Kuzey Kore lideri Kim Jong Un’un yer almadığı haberde, denemenin iktidar partisinin önde gelen adlarından Pak Jong Chon tarafından izlendiği açıklandı.

PYONGYANG CEVAP VERMİYOR

Bu füze denemesi, mühim nükleer silahsızlanma toplantısından bir gün önce yapılması ile de dikkat çekti. ABD, Güney Kore ve Japonya arasında, Tokyo’da yapılacak toplantıda, Kuzey Kore’yi görüşme masasına çekmek için adımlar tartışılacak.

Biden yönetimi, Pyongyang ile nükleer silahsızlanma konusunda diplomasi kanallarını kullanmaya açık olduğunu duyurdu. Fakat Beyaz Saray, yaptırımların hafifletilmesi noktasında bir taahhüt vermiyor.

ABD’nin Kuzey Kore Özel Temsilcisi Sung Kim, Kuzey Koreli yetkililerle istedikleri yerde buluşmaya hazır olduğunu belirtti.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.