adplus-dvertising

Kuzey Kore’den Japonya’ya 2 yeni füze denemesi daha!

Geçtiğimiz günlerde Japonya üzerinde füze denemesi gerçekleştiren Kuzey Kore gerilime sebep olmuştu. BM Güvenlik Konseyi, tarafından değerlendirilen hamle ile ilgili tartışmalar henüz devam ederken Kuzey Kore'den iki yeni füze denemesi daha geldi.
Takip et
Kuzey Kore’den Japonya’ya 2 yeni füze denemesi daha!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Kuzey Kore bölgede gerilimi tırmandıran bir adım attı. 2 yeni bir füze denemesinde bulundu. Güney Kore ordusu, kısa menzilli 2 balistik füzenin Japon denizi olarak bilinen doğu kıyılarına doğru fırlatıldığını açıkladı.

Füzeler Japonya’nın münhasır ekonomik bölgesinin dışına, Pasifik Okyanusu’na düştü. Kuzey Kore 2 gün önce son 5 senede ilk defa olmak üzere Japonya’nın üstünden kıtalar arası füze denemesi yapmıştı.

Denemeye BM, ABD ve Japonya’dan kınama gelmiş, AB de tepki göstermişti.

Öte Yandan ABD ile Güney Kore, ortak hava tatbikatı düzenlemiş ve misilleme olarak kısa menzilli balistik füze denemesi gerçekleştirmişti.

BM GÜVENLİK KONSEYİ TOPLANDI

TRT Haber’in aktardığı bilgiye göre; bu gelişmenin Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi, Pyongyang yönetiminin Japonya üstünden gerçekleştirdiği denemeyi görüştüğü sırada meydana gelmesi dikkat çekti.

ABD temsilcisi Linda Greenfield toplantıda Rusya ve Çin’i suçladı. “Konsey’in iki daimi mensubu, Kuzey Kore lideri Kim jong-Un (KİM CON-UN)’a denemeler konusunda koruma şemsiyesi sağlıyor. Nükleer ve balistik füze programı sebebiyle bu ülkeye yönelik konsey yaptırımlarının güçlendirilmesini engelliyorlar” şeklinde konuştu.

Toplantı sonrasında, aralarında ABD, İngiltere ve Fransa’nın da bulunduğu 9 konsey mensubu ülke, Kuzey Kore’nin füze denemesini ortak bir açıklama ile kınadı.

Rusya’nın temsilcisi ise denemelerin sebebinin bölgede ABD önderliğinde sorumsuzca gerçekleştirilen tatbikat olduğunu belirtti.

Çin’in temsilcisi de ABD’yi suçlayan bir konuşma yaptı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.