adplus-dvertising

Kuzey Kore’den Japon Denizi’ne doğru yeni balistik füze denemesi!

Kuzey Kore’nin Japon Denizi istikametine doğru yeni bir füze fırlattığı açıklanırken bu füze denemesi ile beraber Pyongyang’ın 2022 senesi başından bu yana gerçekleştirdiği füze denemelerinin sayısı 11’e yükseldi.
Takip et
Kuzey Kore’den Japon Denizi’ne doğru yeni balistik füze denemesi!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Kuzey Kore’nin, Birleşmiş Milletler (BM) yaptırımları ve dünya kamuoyunun tepkisine karşın füze programına 2022 senesinde hız kazandırarak bir füze denemesi daha gerçekleştirdiği bildirildi.

Japonya Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Pyongyang’ın bugün yerel saatle 14.40’ta balistik füze olduğu düşünülen yeni bir füze ateşlediği kaydedildi. Füzenin Japonya’nın ekonomik bölgesinin dışına düştüğünün değerlendirildiği söylenirken, hükümet detaylı bilgi toplamak ve veri analizi gerçekleştirmek üzere başbakanlık bünyesinde bir kriz masası yarattı.

Deneme Güney Kore Genelkurmay Başkanlığı tarafından da doğrulanırken, Seul’un ABD ile beraber detaylı bilgi toplamak üzere çalışmalarını sürdürdüğü söylendi. Düzenlenen son füze denemesi ile beraber Pyongyang’ın 2022 senesi başından bu yana gerçekleştirdiği füze denemelerinin sayısı 11’e yükselmiş oldu.

Sonuncu füze denemesi başarısız olmuştu

Kuzey Kore, 2022 senesinin başından bu yana aralarında hipersonik ve kıtalararası balistik füzelerin de bulunduğu 10 farklı füze ateşlemiş, son füze denemesini 16 Mart’ta yapmıştı. Pyongyang tarafından düzenlenen füze denemesinin kısa zaman içinde başarısızlıkla neticelendiği açıklanmıştı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.