Kuzey Kore’den Flaş Karar! Barış Görüşmeleri Sonlandı

Kuzey Kore ile Güney Kore arasındaki barış görüşmeleri sonlandırıldı. Kuzey Kore yönetimi tarafından yayınlanan yazılı açıklamaya göre, Güney Kore ile artık barış görüşmesi yapılmayacak.
Kuzey Kore’den Flaş Karar! Barış Görüşmeleri Sonlandı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Kuzey Kore yönetimi, Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in’in Perşembe günü yaptığı bir konuşmaya yanıt olarak bildiri yayınladı. Bildiride, “Bu karar tamamen Güney Kore’nin hatalı eylemlerinin sonucudur” ifadesi kullanıldı. Ardından Güney Kore ordusundan gelen açıklamaya göre Kuzey Kore, Güney Kore’ye yakın denizlere 2 adet füze ateşledi.

BAŞKAN MOON JAE-İN , BİRLEŞİK KORE’DEN BAHSETMİŞTİ

Kore’nin Japon yönetiminden kurtuluşu törenlerinde bir konuşma yapan Güney Kore lideri Moon Jae-in, 2045 yılına kadar Kore’yi birleştirme sözü vermişti. Başkan Moon, “Bölgeye, Doğu Asya’ya hatta tüm dünyaya barış ve refah getirecek yeni bir Kore bizleri bekliyor” ifadelerini kullanmıştı. Kore, İkinci Dünya Savaşı’nın sonunda iki ülke olarak bölünmüştü.

Kuzey Kore’den Flaş Karar! Barış Görüşmeleri Sonlandı

Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in 2045 yılına kadar Kore yarımadasını birleştirme sözü vermişti.

ABD-GÜNEY KORE ORTAK TATBİKATLARI

Kuzey Kore yönetiminden gelen yazılı açıklamada ayrıca, ABD ve Güney Kore’nin ortak askeri tatbikatlar düzenleme çalışmaları da sert şekilde eleştirildi. Öte yandan askeri tatbikatların gündemde olduğu bir dönemde, birleşik bir Kore’den bahsedilmesini, açık bir tehdit olarak gördüklerinin altı çizildi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.