adplus-dvertising

Kuzey Kore’den Covid-19 vakalarına ilişkin açıklama

Kuzey Kore’de 2 hafta önce ilk şüpheli Covid-19 vakasının doğrulanmasından bu yana ilk defa yüksek ateş kaynaklı ölüm bildirilmediğini duyuran ülkede, salgının kontrol altına alındığı duyuruldu.
Takip et
Kuzey Kore’den Covid-19 vakalarına ilişkin açıklama
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Covid-19 salgınının başından bu yana ülkede doğrulanan ilk vakayı geçtiğimiz 12 Mayıs’ta kamuoyuna duyuran ve ortalama iki hafta içinde yüzbinlerce kişide yüksek ateş belirtisi gözlendiğini bildiren Kuzey Kore’den yeni bir açıklama geldi. Devlet kontrolündeki Kore Merkezi Haber Ajansı (KCNA), son 24 saatlik süreçte 134 bin 510 yeni şüpheli vaka doğrulanmasına karşın salgın başından bu yana ilk defa ölüm bildirilmediğini açıkladı. Toplam vaka sayısının 2.95 milyona yükseldiği kaydedilen haberde can kaybı sayısının 68’de kaldığı vurgulanırken, “Üst düzey acil salgın önleme sisteminin etkinleştirilmesinden birkaç gün sonra, ülke çapında hastalık ve ölüm oranları büyük ölçüde azaldı ve iyileşen kişi sayısı arttı. Bu da pandemik hastalığın yayılmasını etkili bir biçimde engelleme ve salgını kontrol etme ile istikrarın sağlanmasıyla neticelendi” ifadelerine yer verildi.

Kuzey Kore’den Covid-19 vakalarına ilişkin açıklama

Şüpheli vakalar 12 Mayıs’tan bu yana artmıştı

Kuzey Kore 12 Mayıs’ta ilk Covid-19 vakasını resmi olarak doğrulamış, 25 milyonluk ülke virüsün ismine atıfta bulunmadan ardı ardına yüzbinlerce kişide “yüksek ateş” belirtisi gözlendiğini dünyaya duyurmuştu. Uzmanlar tıbbi ekipman yetersizliği sebebiyle kesin vaka sayısının belirlenemediği yorumunda bulunurken, salgının ilk günlerinde devlet mekanizmalarının sağlık krizini yönetmedeki başarısızlığından şikayet eden lider Kim Jong Un, acil vaziyet ilan ederek önlemlerin artırılması talimatı verdiği kamuoyuna yansımıştı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.