adplus-dvertising

Kuzey Kore’de yeni salgın hastalık paniği

Kuzey Kore’de isimi açıklanmayan yeni bir salgın hastalığın baş gösterdiği bildirildi. Lider Kim Jong-Un’un kendi ilaçlarını hastalara bağışladığı duyurulurken, uzmanlar ise Kim’in “ulusunu düşünen lider” imajı ile halk desteği sağlamaya çalıştığı değerlendirmesinde bulundu.
Takip et
Kuzey Kore’de yeni salgın hastalık paniği
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Korona virüs salgını ile mücadele edilen Kuzey Kore’de yeni bir salgın hastalığa daha rastlandığı bildirildi. Devlet kontrolündeki Kore Merkezi Haber Ajansı (KCNA), ülkenin güneydoğusundaki Haeju şehrinde yeni bir salgın hastalık belirlendiğini duyurdu. Yeni salgın hastalığın isimi ve salgının boyutu hakkında net bir bilgi paylaşılmazken, lider Kim’in ailesine ait stok ilaçları “akut enterik hastalık” teşhisi konan kişilere bağışladığı kaydedildi. Uzmanlar, Kuzey Kore devlet medyasının “enterik hastalık” olarak tabir ettiği hastalığın yiyecek ve su yoluyla yahut enfekte kişilerin dışkılarıyla temasla bulaşan bağırsak hastalıkları tifo, dizanteri yahut kolera olabileceğine dikkat çekerken, söz konusu hastalıkların ülkede zaten sıkça görüldüğü söylendi.

Kuzey Kore’de yeni salgın hastalık paniği

Covid-19 salgını ve Birleşmiş Milletlerin yaptırımları sebebiyle zor günler geçiren Kim’in yeni salgın haberlerini kullanarak “ulusunu düşünen lider” imajı çizmeye ve halk desteği sağlamaya çalıştığı yönünde yorumlar yapıldı.

Vaka sayısı 4.5 milyonu aştı

Covid-19 salgınında ortalama 2 senelik sürenin sonrasında ilk enfeksiyonu geçtiğimiz mayıs ayında açıklayan Kuzey Kore’de vaka sayısı kısa zamanda milyonları bulmuştu. Kesin vaka sayısını açıklamayan devlet medyası, “şüpheli ateş belirtisi” gösteren hasta sayısının dün itibarıyla 4 milyon 532 bin 240’a yükseldiğini bildirmişti. Ülkede 73 kişi de şüpheli Covid-19 vakaları sebebiyle yaşamını yitirmişti.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.