Kuzey Kore’de kıtlık tehlikesi! Sel felaketi ardından gıda sorunu başladı…

Kuzey Kore’nin doğusunda şiddetli yağışların yol açtığı sel sebebiyle evler ve tarım arazileri sular altında kalırken, altyapıda hasar yaşandı. Sel sebebiyle ekinlerin zarar görmesi, ülkedeki gıda vaziyetine yönelik endişeleri arttırdı.
Takip et
Kuzey Kore’de kıtlık tehlikesi! Sel felaketi ardından gıda sorunu başladı…
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Kuzey Kore’de şiddetli yağışlar seli beraberinde getirdi. Kuzey ve Güney Hamgyong illeri de dahil olmak üzere doğu kıyısındaki birçok bölgede şiddetli yağış yaşamı olumsuz etkiledi. Devlet medyası KRT’nin haberine göre evler ve tarım arazileri sular altında kalırken, köprüler hasar gördü, kanallar da taştı. Devlet Hidrometeoroloji İdaresi Başkan Yardımcısı Ri Yong Nam, Kuzey Hamgyong’un bazı kısımlarının Pazar gününden Salı gününe kadar 500 milimetreden fazla yağmur aldığını, Güney Hamgyong bölgelerinin ise yaklaşık aylık yağış miktarını aştığını ifade etti. Ri, “Ağustos ayında ülkenin doğu kıyısı da dahil olmak üzere çeşitli bölgelerde daha çok hasara neden olabilecek daha çok yağış bekliyoruz” şeklinde konuştu.

ÜLKE GIDA KRİZİ İLE DE KARŞI KARŞIYA

Öte yandan Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, ülkenin “kritik” bir gıda vaziyetiyle karşı karşıya olduğunu ve birçok şeyin bu seneki hasatlara bağlı olacağını ifade etmişti. Kuzey Kore devlet medyası da aylardır selden kaynaklanan hasarı engellemeye çalışmak için hendekleri, köprüleri ve öbür altyapıları iyileştirmeye yönelik çalışmaları ekrana taşıyordu.

Koronavirüs salgınını engellemek için aldığı sert önlemlerin yanı sıra uluslararası yaptırımlar sebebiyle ekonomik krizin eşiğinde ve gıda kıtlığı ile karşı karşıya olan Kuzey Kore’de sel sebebiyle ekinlerin zarar görmesi, ülkedeki gıda vaziyetine yönelik endişeleri arttırdı.

Öbür yandan ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ve Güney Kore Dışişleri Bakanı Chung Eui-yong gerçekleştirdikleri telefon görüşmesinde, Kuzey Kore’ye yapılabilecek insani yardım olasılığını ele alırken, konuya dair ayrıntı verilmedi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.