adplus-dvertising

Kuzey Kore’de Covid-19 kaynaklı ilk can kaybı

Kuzey Kore’de ilk Covid-19 vakasının doğrulanmasının sonrasında ülkede virüs kaynaklı ilk ölüm gerçekleşti.
Takip et
Kuzey Kore’de Covid-19 kaynaklı ilk can kaybı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Kuzey Kore’de dün, Covid-19 salgının başından bu yana ilk defa bir Covid-19 vakasının doğrulanmasının sonrasında ülkede salgın paniği büyüdü. Devlet kontrolündeki Kore Merkezi Haber Ajansı (KCNA), bugün yayınladığı haberde Covid-19’a yakalanan en az 1 kişinin öldüğünü, yüzbinlerce kişinin ise yüksek ateş belirtisi gösterdiğini açıkladı. Nisan ayının sonundan bu yana sebebi bilinmeyen yüksek ateş belirtisinin ülke çapında hızla yayılması ardından ortalama 187 bin 800 kişinin izole biçimde tedavi altına alındığı kaydedilen haberde, yalnızca geçtiğimiz salı günü bu tür semptomları bildiren 18 bin kişi dahil toplamda ortalama 350 bin kişide benzer belirtilere rastladığı ifade edildi. 162 bin 200 kişinin tedavi edilerek semptomları atlattığı vurgulanırken, kaç pozitif hasta olduğuna dair ise kesin bilgi paylaşılmadı. Öte Yandan ateş semptomları gösteren en az altı kişinin öldüğü ve bu vakalardan birinin virüsün Omicron mutasyonuna yakalandığının belirlendi kaydedildi.

Kim’den öz eleştiri

Kuzey Kore lideri Kim Jong Un’un alınan önlemleri denetlemek üzere geçtiğimiz Salı günü ülkenin salgın komuta merkezini ziyaret ettiği ve dün de acil vaziyet ilan ettiği hatırlatılan haberde, Kim’in “Ateş belirtisinin başkent bölgesinde hızla yayılmasının, halihazırda kullanılan salgın önleme sisteminin zafiyetini gösterdiği” eleştirisinde bulunduğu söylendi.

Devlet medyası doğrulamıştı

Covid-19 salgının başından bu yana ülkede enfeksiyon görülmediğini savunan Kuzey Kore, ülkede ilk vakanın doğrulandığını dün resmi haber ajansı KCNA aracılığıyla dünyaya duyurmuştu. Enfeksiyonun Covid-19’un Omicron mutasyonu olduğu açıklanırken, olabilecek bir salgına karşı acil vaziyet ilan edildiği ifade edilmişti.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.