adplus-dvertising

Kuzey Kore’de bulunan nükleer tesisler uydu ile görüntülendi!

Kuzey Kore’de, Yongbon Nükleer Bilimsel Araştırma Merkezi’ndeki yeni tesisler uydu görüntülerine takıldı. Uzmanlar, tesisteki genişlemenin zenginleştirilmiş uranyum imalatını artırma planlarını gösteriyor olabileceğini belirtti.
Takip et
Kuzey Kore’de bulunan nükleer tesisler uydu ile görüntülendi!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

ABD ile müzakere süreci Kovid-19 pandemisiyle beraber iyiden iyiye unutulan ve son zamanda nükleer silah çalışmalarına hız veren Kuzey Kore’den endişe verici görüntüler gün yüzüne çıktı.

Bu hafta önce Japonya’ya doğru nükleer kapasitesi olan iki tane balistik füze fırlatan Kuzey Kore, daha sonra da trenden füze fırlatarak uluslararası medyanın gündemine oturmuştu.

ABD merkezli CNN International, söz konusu silahlar için uranyum geliştirilen bir tesisin görüntülerine ulaştı.

Kuzey Kore’de bulunan nükleer tesisler uydu ile görüntülendi!

Middlebury Uluslararası Incelemeler Enstitüsü uzmanları, Yongbon Nükleer Bilimsel Araştırma Merkezi’ndeki yeni tesislerin yapıldığına dikkat çekti.

Prof. Dr. Jeffrey Lewis, söz konusu tesisin uranyum zenginleştirmede kullanabileceğini ve bunun imalatta yüzde 25’lik kapasite artışı sağlayabileceğini belirtti.

Uzay teknolojisi şirketi Maxar tarafından 3 Ağustos – 14 Eylül tarihleri arasında sağlanan görüntüleri yorumlayan Prof. Dr. Lewis, “Yongbyon’daki son zamanda dikkat çeken genişleme çalışmaları, nükleer materyallerin imalatını artırma planlarını gösteriyor olabilir. Yeni bölge ortalama 1000 metrekare olarak görünüyor. Bu alan ekstra 1000 santrifüj sığdırmaya yeter. 1000 ekstra santrifüj, tesisin zenginleştirilmiş uranyum imalat kapasitesini yüzde 25 artırır” şeklinde konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.