adplus-dvertising

Kuzey Kore’de 21 ölüm daha

14 Mayıs 2022, 11:58 tarihinde eklendi
Kuzey Kore’de hızla yayılmaya başlayan Covid-19 salgınında 21 kişi daha yaşımını yitirirken, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un salgını, “büyük felaket” olarak nitelendirdi.
Takip et
Kuzey Kore’de 21 ölüm daha
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Kuzey Kore’de Covid-19 salgını hızlı bir biçimde yayılmaya devam ediyor. Ülkede bugün açıklanan yeni verilere göre, 21 kişi yaşamını yitirdi ve 174 bin 440 kişide ateş belirtileri belirlendi.

Yeni açıklanan verilerle beraber, ülkede Nisan ayının sonlarında etkisini göstermeye başlayan salgında toplam can kaybı 27’ye ve hastalık belirtileri gösteren kişilerin sayısı da 524 bin 440’a yükseldi.

Ülkede 243 bin 630 kişinin sağlığına kavuştuğu ve 280 bin 810 kişinin de karantinada kaldığı aktarıldı. Devlet medyası, can kayıplarının ve ateş belirtileri gösteren kişilerin Covid-19 ile bağlantılı olup olmadığı ile alakalı açıklama yapmadı.

“Büyük bir kargaşa”

Salgını “büyük felaket” olarak nitelendiren Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, “Kötü huylu salgının yayılması ülkemizin kuruluşundan itibaren üstümüze düşen büyük bir kargaşadır. Ancak, salgın politikasını uygulamadaki odağı kaybetmezsek, parti ve halkın birliğine dayalı bir örgütlenme kuvveti ile kontrolü sürdürür ve salgına karşı savaşımızı güçlendirirsek, krizin üstesinden gelmekten fazlasını yapabiliriz” şeklinde konuştu. İktidardaki Kore İşçi Partisi’nin politbüro toplantısında halka çağrıda bulunan Jong-un, hükümet ile halk arasında salgını mümkün olan en kısa zaman içerisinde istikrara kavuşturmak için birlik olma mesajı verdi. Bulaşmaları engellemek için birçok kişinin izole edildiği ve bu sayede salgının bölgeden bölgeye yayılmayacağı konusunda iyimserlik ortaya koyan Jong-un salgının kontrol altında olduğuna dair ifadeler kullandı.

Uzmanlar tarafından yapılan açıklamada, ülkedeki 26 milyon kişinin aşısız olması ve kötü sağlık sistemi sebebiyle Covid-19 salgınının yayılmasını kontrol edememenin Kuzey Kore’de yıkıcı neticeler doğurabileceği ifade edildi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.