adplus-dvertising

Kuzey Kore: ‘Nükleer savaş caydırıcılığını harekete geçirmeye hazırız’

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, Güney Kore ve ABD’yi hedef aldığı konuşmasında, “Silahlı güçlerimiz herhangi bir krize cevap vermeye, ulusumuzun nükleer savaş caydırıcılığı da mutlak kuvvetini sadakatle, isabetle ve ivedilikle seferber etmeye tamamen hazırdır” şeklinde konuştu.
Takip et
Kuzey Kore: ‘Nükleer savaş caydırıcılığını harekete geçirmeye hazırız’
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Kuzey Kore’nin geçtiğimiz aylarda art arda gerçekleştirdiği füze denemeleri ardından bölgede gerilim yükselirken, lider Kim Jong-un gene dünyaya meydan okudu. Kore Savaşı’nın sene dönümü sebebiyle gerçekleştirilen bir etkinlikte konuşan Kim, Güney Kore ve ABD kaynaklı bir tehdit karşısında ülkesinin nükleer savaş caydırıcılığını harekete geçirmeye ve askeri saldırılara karşı koymaya hazır olduğunu vurguladı. Kim, “Silahlı güçlerimiz herhangi bir krize cevap vermeye, ulusumuzun nükleer savaş caydırıcılığı da mutlak kuvvetini sadakatle, isabetle ve ivedilikle seferber etmeye tamamen hazırdır” şeklinde konuştu. Washington’un Seul ile beraber Pyongyang’a karşı tehlikeli, kanun dışı ve düşmanca eylemlere girişmeye devam ettiğini belirten Kim, söz konusu hamleyi ülkeyi “şeytanlaştırarak” haklı çıkarmaya çalıştığını ifade etti.

“İkili ilişkileri zora sokuyor”

ABD’nin, Pyongyang’ın güvenliğini ciddi biçimde tehdit eden geniş çaplı ortak askeri tatbikatlar düzenlerken Kuzey Kore ordusunun bütün standart eylemlerini provokasyon ve tehdit olarak görmesini eleştiren Kim, “Bu, ikili ilişkileri geri dönüşü zor bir noktaya, bir çatışma vaziyetine sürüklüyor” dedi.

Kuzey Kore: ‘Nükleer savaş caydırıcılığını harekete geçirmeye hazırız’

Güney Kore Devlet Başkanı Yoon’a yüklendi

Kim öte yandan Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk-yeol’u ilk defa ismini kullanarak hedef aldı ve Yoon’u Kuzey Kore’nin güvenliğini ve öz savunma hakkını tehdit etmekle suçladı. “Yoon yönetimindeki savaş çığırtkanları ve haydutların çatışmacı askeri faaliyetlere eğilimli olduğunu” savunan Kim, “Bize askeri olarak engelleyici manada karşı koyabileceğinizi ya da askeri gücümüzün bir kısmını etkisiz hale getirebileceğinizi düşünüyorsanız, böylesi tehlikeli bir girişim büyük bir güç tarafından derhal cezalandırılacak ve Yoon Suk-yeol’un hükümeti ve ordusu yok edilecek” sözleriyle Güney Kore’ye doğrudan mesaj gönderdi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.