adplus-dvertising

Kuzey Kore nükleer füze testlerine yeniden başlıyor!

Kuzey Kore yönetimi, eski ABD Başkanı Donald Trump yönetimiyle düzenlenen görüşmeler neticesi askıya alınan bütün faaliyetlerin tekrardan başlatılması ile ilgili karar aldı. ABD’nin “düşmanca” politikalarına karşı alınan bu kararlar, Kuzey Kore’nin askıya aldığı “nükleer ve uzun menzilli füzelerin testlerine tekrardan başlayacağı” biçiminde yorumlandı.
Takip et
Kuzey Kore nükleer füze testlerine yeniden başlıyor!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Kuzey Kore’den ABD’nin bölgedeki adımları sonrası dikkat çeken bir hamle geldi. Yapılan açıklamada ABD’nin “düşmanca” eylemlerine cevap olarak daha önce eski ABD Başkanı Donald Trump yönetimiyle düzenlenen görüşmeler neticesi askıya alınan bütün faaliyetlerin tekrardan başlatılması konusunda karar alındığı söylendi.

Kuzey Kore nükleer füze testlerine yeniden başlıyor!

“ASKERİ TEHDİT GÖZ ARDI EDİLMEYECEK TEHLİKELİ BİR SEVİYEYE ULAŞTI”

Kuzey Kore Merkezi Haber Ajansının (KCNA) haberine göre, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, Kore İşçi Partisinin politbüro toplantısına başkanlık etti. Toplantıda ABD’nin son “düşmanca” eylemlerine cevap olarak daha önce verilen tavizlerin tekrardan gözden geçirilmesi kararı alınırken, ülkenin askeri kabiliyetlerini kuvvetlendirmek için politika hedefleri tespit edildiği kaydedildi. Kim Yong-un’un daha önce alınan bütün güven artırıcı tedbirlerin tekrardan gözden geçirilmesi ve geçici olarak askıya alınan bütün faaliyetlerin tekrardan başlatılması konusunda hızla inceleme başlatılması talimatı verdiği ifade edildi. ABD ile uzun zamanlı bir yüzleşme için daha kapsamlı hazırlık yapılmasının belirtildiği haberde ABD’nin düşmanca politikasının ve askeri tehdidinin artık göz ardı edilemeyecek tehlikeli bir seviyeye ulaştığı ifade edildi.

“ABD, KUZEY KORE’NİN VARLIĞINI CİDDİ ŞEKİLDE TEHDİT EDİYOR”

Öte Yandan 2019’daki Kuzey Kore-ABD zirvelerinden sonra ABD’nin askıya almayı taahhüt etmesine karşın Güney Kore ile ortak savaş tatbikatı düzenlediği, Güney Kore’ye son teknoloji askeri teçhizat ve stratejik silahlar gönderdiği söylendi. ABD’nin Kore yarımadasının etrafındaki bölgede Kuzey Kore’nin güvenliğini ciddi biçimde tehdit ettiği vurgulandı.

Kuzey Kore nükleer füze testlerine yeniden başlıyor!

‘FÜZE DENEMELERİNE YENİDEN BAŞLAYACAK’

Askıya alınan bütün faaliyetlerin tekrardan başlatılmasının değerlendirilmesi talimatı, Kuzey Kore’nin askıya aldığı “nükleer ve uzun menzilli füzelerin testlerine tekrardan başlayacağı” biçiminde yorumlandı. Pyongyang, Kim Jong-un ile eski ABD Başkanı Donald Trump’ın arasındaki görüşmelerin 2017 senesinde başlamasından bu yana kıtalararası balistik füze denemesi ve nükleer deneme gerçekleştirmediği biliniyor.

FÜZE DENEMELERİNE HIZ VERDİ

Pyongyang yönetimi bu ay başından beri 4 füze denemesi gerçekleştirmiş, 5 ve 11 Ocak’ta geleceğin savunma teknolojisi olarak gösterilen hipersonik füzelerin test edildiği açıklanmıştı. 14 Ocak’ta bir denemeye daha imza atan Pyongyang, ülkenin demiryolu tabanlı füze kabiliyetlerini test etmeye yönelik bir tatbikatın parçası olarak 2 füze ateşlendiğini doğrulamıştı. Birleşmiş Milletler (BM) yaptırımları ve uluslararası kamuoyunun tepkilerine karşın füze programını hız kesmeden sürdüren Kuzey Kore, 17 Ocak’ta ise “yöntem güdümlü füzelerin” test edildiğini açıklamıştı. Son deneme, Kuzey Kore’nin bu ayki 4. füze testi olarak kayıtlara geçmişti.

Kuzey Kore nükleer füze testlerine yeniden başlıyor!

Washington yönetimi ise geçtiğimiz hafta Pyongyang’ın son füze testlerine cevap olarak 5 Kuzey Koreli isme ve rejimin balistik füze ile alakalı programlarını destekleyen bir kuruluşa yaptırım uygulandığını açıklamıştı. Kuzey Kore, senenin 4. füze testini ABD yaptırımlarının sonrasında gerçekleştirmişti.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.