adplus-dvertising

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’dan, nükleer silah programını hızlandırma sözü

Kuzey Kore lideri Kim Jong-Un, ülkesinin nükleer cephaneliğini en hızlı biçimde güçlendirmeye ve geliştirmeye devam edeceklerini söyleyerek, öbür ülkelerin istenmeyen şartlar dayatması halinde nükleer silaha başvuracaklarının sinyalini verdi.
Takip et
Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’dan, nükleer silah programını hızlandırma sözü
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Kuzey Kore’nin devlet kontrolündeki resmi haber kurumu Kore Merkezi Haber Ajansı (KCNA), Kuzey Kore silahlı güçlerinin 90. kuruluş yıldönümünün dün gerçekleştirilen askeri geçit töreni ile kutlandığını açıkladı.

KCNA tarafından bugün yayınlanan haberde, törende Pyongyang’ın sahip olduğu en büyük kıtalararası balistik füze olan Hwasong-17’nin de sergilendiği söylenirken, lider Kim Jong-un’un da kutlamalara bizzat katıldığı vurgulandı. “Ülkemizin nükleer kabiliyetlerini en hızlı biçimde kuvvetlendirmek ve geliştirmek için adımlar atmaya devam edeceğiz” diyen Kim Jong-un’un, “Nükleer gücümüz sorumluğunu ve benzersiz caydırıcılık görevini yerine getirmeye her zaman hazır olmalıdır” sözlerine yer verildi. Haberde öte yandan Kim’in, “Kuzey Kore’nin nükleer gücünün temel görevinin savaşı caydırmak olduğunu, fakat öbür ülkelerin istenmeyen şartlar dayatması halinde tek kullanım amacının bu olmayabileceğini” söylediği söylendi.

Özel günlerde askeri geçit törenleri düzenleyen ve son teknoloji savaş sistemlerini uluslararası kamuoyuna gösteren Pyongyang’ın dünkü etkinliğinin fotoğrafları devlet medyası tarafından yayınlanmazken, kıtalararası balistik füze dışındaki silahların da dünkü törende sergilendiği tahmin ediliyor.

Bir ayda iki simgesel gün

Kuzey Kore’nin kurucu lideri Kim Il Sung’un 15 Nisan’daki 110. doğum günü sebebiyle Pyongyang yönetiminin yeni bir kıtalararası balistik füze fırlatabileceği ya da ülkenin 7. nükleer testini gerçekleştirebileceği kamuoyuna yansımıştı. Güney Kore Genelkurmay Başkanlığı ise Kuzey Kore’nin 16 Nisan’da iki füze ateşlediğini açıklamıştı. Japon Denizi istikametine doğru fırlatılan füzelerin 25 kilometre yüksekliğe ulaşarak 110 kilometre mesafe kat ettiği ve ses hızının 4 katı sürate ulaştığı ifade edilmişti. Pyongyang’ın beklendiği gibi bir nükleer deneme ya da kıtalararası balistik füze testi gerçekleştirmemesi sürpriz olarak karşılanırken, muhtemel bir provokatif adımın silahlı güçlerin kuruluş yıldönümü olan 25 Nisan’da atılabileceği beklentisi hakim olmuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.