adplus-dvertising

Kuzey Kore, kripto para çalan hacker gruplarını destekliyor!

Amerikan Federal Soruşturma Bürosu (FBI) ve ABD Hazine Bakanlığı, popüler video oyunu Axie Infinity’nin bağlı olduğu Ronin Network’ten geçen ay yüz milyonlarca milyon dolarlık kripto para çalanların, Kuzey Kore’nin desteklediği bilgisayar korsanları olduğunu açıkladı. Bilgisayar korsanlarının kullandığı kripto para hesabının, Kuzey Koreli hacker grupları Lazarus ve APT38 tarafından kontrol edildiği saptandı.
Takip et
Kuzey Kore, kripto para çalan hacker gruplarını destekliyor!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Ronin Network’ten ortalama 615 milyon dolarlık kripto para çalınmış, olay dünyanın en büyük ikinci kripto para soygunu olarak kayıtlara geçmişti.

Amerikan Federal Soruşturma Bürosu (FBI) ve ABD Hazine Bakanlığı, popüler video oyunu Axie Infinity’nin bağlı olduğu Ronin Network’ten geçen ay yüz milyonlarca milyon dolarlık kripto para çalanların, Kuzey Kore’nin desteklediği bilgisayar korsanları olduğunu açıkladı.

Bilgisayar korsanlarının kullandığı kripto para hesabının, Kuzey Koreli hacker grupları Lazarus ve APT38 tarafından kontrol edildiği saptandı.
Ronin Network’ten ortalama 615 milyon dolarlık kripto para çalınmış, olay dünyanın en büyük ikinci kripto para soygunu olarak kayıtlara geçmişti.

Birleşmiş Milletler’in (BM) nükleer programı sebebiyle yaptırım uyguladığı Kuzey Kore’nin uzun zamandır kripto para borsalarını ve sitelerini hedef aldığı biliniyor.

BM’ye göre, ülkenin “kripto soygunları” nükleer ve balistik füze programları için de büyük bir gelir kaynağı.

Kuzey Kore’nin siber programını 1990’ların ortasından bu yana aktif biçimde kullandığüı biliniyor. ABD ordusunun geçen sene yayımladığı bir raporda, ülkenin “Büro 121” isimli siber savaş biriminde 6 bin kişinin görev yaptığı; birimin Belearus, Çin, Hindistan, Malezya ve Rusya dahil birçok ülkede faaliyet gösterdiği söylenmişti.

ABD ordusunun geçen sene yayımladığı bir raporda, ülkenin “Büro 121” isimli siber savaş biriminde 6 bin kişinin görev yaptığı; birimin Belearus, Çin, Hindistan, Malezya ve Rusya dahil bir.çok ülkede faaliyet gösterdiği söylenmişti.

ABD, BM Güvenlik Konseyi’nden, ilk etapta Lazarus Grubu’nu kara listeye almasını ve grup mensuplarının mal varlıklarını dondurmasını istiyor.
Reuters haber ajansı, buna ilişkin bir karar tasarısının Çarşamba günü Konsey’e sunulduğunu bildirdi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.