Kuzey Kore, Japonya’ya Doğru Füze Gönderdi

Güney Koreli yetkililer, Kuzey Kore’nin Japonya’ya doğru bir füze fırlattığını açıkladı. Füze Japonya Münhasır Ekonomik Bölgesi’nin dışına düştü.

Güney Kore Genelkurmay Başkanlığı, Kuzey Kore’nin Japonya’ya doğru bir füze gönderdiğini açıkladı. Güney Koreli görevliler belirleyemedikleri füzenin denize düştüğünü duyurdu.

Paylaşılan açıklamada, Güney Kore ordusunun olayları yakından takip ettiği ve tetikte olduğu duyuruldu.

3 EKİM’DE FÜZE DENEMESİ YAPMIŞLARDI

ABD ve Güney Kore ile diplomatik ilişkilerini geliştirmek için bir süredir olumlu hamleler yapan Kuzey Kore, 3 Ekim’de bir balistik füze denemesi yaptığını açıklamıştı. Pyongyang hükumeti bir denizaltıdan gönderilen balistik füze denemesinin başarılı olduğunu belirtmişti.

JAPONYA’NIN DIŞINA DÜŞTÜ

Japonya Sahil Güvenliği roketlerin füze olabileceğini ve Japonya Münhasır Ekonomik Bölgesi’nin dışına düştüğünü ifade etti. Japonya Münhasır Ekonomik Bölgesi karadan 200 deniz mili (370 km) mesafedeki bölgeyi de içine alıyor. Güney Kore’nin Yonhap haber ajansında dün yayınlanan ve ismi duyurulmayan bir askeri kaynağa dayandırılan haberde Kuzey Kore’de füze gönderirken kullanılan seyyar balistik füze fırlatıcılarının belirlendiği bildirildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı