Kuzey Kore için korkutan plütonyum iddiası!

Kuzey Kore’nin nükleer silah yapımı için plütonyum üretiyor olabileceği öne sürüldü.
Takip et
Kuzey Kore için korkutan plütonyum iddiası!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Kuzey Kore haberleri ve analizlerini içeren “38 North” internet sitesi, uydu görüntülerinin, Kuzey’deki Yongbyon nükleer kompleksindeki kömürle çalışan bir buhar santralinin ortalama iki senelik aradan sonra faaliyete geçtiğini gösterdiğini kaydetti.

Görüntülerde, şubat sonu ve mart başından itibaren tesisin bacasından çeşitli zamanlarda duman çıktığının gözlendiği aktarıldı.

Sitenin açıklamasında, “Kuzey Kore’nin nükleer silah yapımında kullanılabilecek lüzumlu plütonyumun çıkarılması için kullanılmış yakıtın tekrardan işlenmesine yönelik hazırlıkları yapıyor olabileceği” iddia edildi. Fakat, “bu vaziyetin aynı zamanda tesisin radyoaktif atıkları işlemeye hazırlandığı manasına da gelebileceği” ifade edildi.

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) Başkanı Rafael Mariano Grossi, 1 Mart’ta Avusturya’nın başkenti Viyana’da gerçekleştirilen UAEA Yönetim Kurulu toplantısında yaptığı konuşmada, Ajans’ın Kuzey Kore’nin nükleer faaliyetlerini açık kaynaklar ve uydu gibi unsurlar aracılığıyla izlemeye devam ettiğini söyleyerek bu ülkedeki nükleer tesislerin kimilerinin faaliyette olduğu bilgisini paylaşmıştı.

Grossi, Kuzey Kore’yi iş birliği yapmaya çağırarak UAEA’nın gözlem ve doğrulama faaliyetlerini yürütmeye hazır olduğunu yinelemişti.

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, ocak ayında Kore İşçi Partisi 8. Kongresi’nde, geliştirilmekte olan yüksek teknolojili silah sistemlerinin listesini açıklayarak, nükleer silah deposunu kuvvetlendirme tehdidinde bulunmuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.