Kuzey İrlanda’da iki eşcinsel kadın evlendi!

Eşcinsel evliliğin yasal hale geldiği Kuzey İrlanda'da ilk evlilik gerçekleşti. Biri 26 diğeri 27 yaşında olan iki kadın evlendiler.

Kuzey İrlanda’da eşcinsel evliliklerin yasal hale gelmesinin sonrasında ilk evliliği iki kadın gerçekleştirdi.


26 yaşındaki Robyn Peoples ve 27 yaşındaki Sharni Edwards başkent Belfast yakınlarındaki Carrickfergus’ta gerçekleştirilen bir törenle evlendi. Çiftin her ikisi de Edwards-Peoples soyadını kullanmaya karar verdi.

İlk eşcinsel evliliği yapmayı kasıtlı olarak planlamadıklarını söyleyen çift, buna karşın Birleşik Krallık içerisinde yasayı yaşama geçiren son bölge olan Kuzey İrlanda’da sembol olmaktan mutluluk duyduklarını söyledi.

Euronews’un haberine göre Britanya ve İskoçya parlamentolarının 2014 senesinde eşcinsel evliliğe izin veren kanunları kabul etmesine karşın Kuzey İrlanda parlamentosu tasarıyı geçirememişti. Parlamentodaki en büyük grup olan muhafazakar Demokratik Birlikçi Parti düzenlemeye karşı çıkmıştı.

Fakat eşitlikçi grupların kampanyası neticesi Britanya parlamentosu geçen sene devreye girerek Kuzey İrlanda’nın da ülkenin geri kalanıyla aynı hizaya gelmesini sağladı. Değişiklik 13 Ocak’ta resmi olarak devreye girmesinden dört hafta sonra evliliklere izin verilmeye başlandı.

İrlanda ulusalcı partilerle Britanya yanlısı partiler arasındaki güç mücadelesi sebebiyle bölgesel parlamento askıya alındığı esnada Birleşik Krallık parlamenterleri harekete geçerek tasarıyı yasalaştırdı. Partiler arasındaki problem üç ayın sonrasında geçtiğimiz ay çözülmüş olmasına karşın Kuzey İrlandalı parlamenterler evlilik kanununu geri almayı başaramadı.


Bu süreçte Britanyalı parlamenterler Kuzey İrlanda’da çok sıkı olan kürtaja erişimi kolaylaştırmakla alakalı düzenlemeleri de oyladı.

'Cevap kağıdım sosyal mesafeyi korudu' diyen öğrenci herkesi güldürdü

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı