adplus-dvertising

Kuyumcuya giren kadın yevmiyeli dolandırıcı çıktı!

Sahte altını kuyumcuya vermeye çalışırken fark edilen dolandırıcı kadın, altınların kendisini günlük 150 lira ücretle çalıştıran B.E adlı kişiye ait olduğunu belirtti.
Takip et
Kuyumcuya giren kadın yevmiyeli dolandırıcı çıktı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Suça itilen çocuklar üstünden düzenlenen yevmiyeyle suç işleme olaylarına artık dolandırıcılık da eklendi. Dilendiricilik ve hırsızlık suçlarında kullanılan çocukların yerlerini yetişkinlerin aldığı “yevmiyeli dolandırıcılık” olayının en çarpıcı örneği 3 gün önce Gaziosmanpaşa’da meydana geldi.Gaziosmanpaşa’da Güven Timleri ekiplerince düzenlenen operasyon, son zamanlarda savcılığa yoğun biçimde dolandırıcılık şikayetinde bulunan kuyumcuların suç duyurusuyla gerçekleşti. Savcılık talimatıyla dolandırılan kuyumcuların güvenlik kamera kayıtlarını inceleyip eşkal üstünden kimlik tespiti yapan ekipler, 2 ayrı kuyumcu soygunu olayının faili olduklarını tespit ettikleri N.K adlı kadınla kendisini yönlendirdiğini belirledikleri B.E. adlı erkek şahsı suçüstü yapmak için takip başlattı.

Yapılan takipler esnasında, 4 Ocak Salı günü Bağlarbaşı mahallesinde bir kuyumcuya gene altın bozdurmaya giren N.K. adlı kadının, altınları bozdurduğu esnada harekete geçen ekipler, kendisini satmaya çalıştığı sahte altınlarla suçüstü yakalayıp gözaltına aldı. Elindeki sahte altını kuyumcuya 2 bin liraya satmaya çalışırken yakalanıp gözaltına alınan dolandırıcı kadın, getirildiği karakolda altınların kendisine ait olmadığını ve kendisini günlük 150 lira yevmiyeyle çalıştıran B.E adlı şahsa ait olduğunu itiraf etti. Genç kadının itirafıyla B.E. adlı şahıs da aynı gün adresine gerçekleştirilen baskınla yakalanıp gözaltına alındı.

Getirildiği karakolda yapılan üst aramasında, 6 parça daha sahte altın ile dolandırıcılıktan elde edildiği değerlendirilen 8 bin 370 lira para ele geçirilen B.E.nin dolandırıcılık suçundan onlarca kez kaydı ve sabıkası bulunduğu tespit edildi. Uzun bir dönemden beri Gaziosmanpaşa’yı mesken edinen ve yevmiye ile dolandırıcı çalıştıran dolandırıcıbaşı B.E.nin öbür yevmiyeli çalışanları ve mağdurları üstündeki polisin çalışması devam ediyor.

Geçtiğimiz dönemlerde yapılan operasyonlarda, internet üstünden komisyonla dolandırıcılık yapan şebeke ve şahıslara rastlayan fakat ilk kez yevmiyeli dolandırıcılığa şahit olan polisin işlemlerinin sonrasında adliyeye sevk ettiği 2 dolandırıcıda tutuklanıp cezaevine kondu. Bir önceki sene 6 bin 818 kişinin dolandırıldığı İstanbul’da, bu oran geçtiğimiz 2020 senesinde İstanbul Valisi Ali Yerlikaya tarafından yüzde 14’lük bir artışla 8 bin sınırına dayandığı açıklanmıştı. Mala yönelik suçlar kategorisinde yer verilen dolandırıcılık suçlarıyla alakalı henüz 2021 senesinin istatistik verilerini açıklamayan İstanbul Emniyeti’nin açıklaması merakla bekleniyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.