Kuyumcuları dolandıran sahte altın çetesi çökertildi!

Kahramanmaraş ve çevre illerde dolandırılan kuyumculara satılan sahte altın bilekliklerin 13 gram olması polisin dikkatini çekince 22 kişilik bir şebeke ortaya çıkarıldı. 3 ilde özel harekat destekli 210 polisle yapılan operasyonda 18 kişi gözaltına alındı, 4 kişiyi yakalama çalışmaları sürüyor
Takip et
Kuyumcuları dolandıran sahte altın çetesi çökertildi!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Merkez Dulkadiroğlu ilçesindeki kuyumcuya 26 Şubat’ta giden bir kişi 13 gram ağırlığında altın kadın bilekliği sattı. Kuyumcu, üstünde 22 ayar ibaresi bulunan bilekliğin sahte olduğunu fark edince polisten yardım istedi. Ekipler dolandırıcının kimliğini belirlenip yakalamak için çalışma başlatırken aynı gün Hatay’da 13.92 gram, 1 Mart’ta Malatya’da 13.24 gram, 2 Mart’ta da Elazığ’da 13.24 gram ağırlığında sahte altın kadın bilekliği ile kuyumcuların dolandırıldığı gün yüzüne çıktı.

5 günde 4 kuyumcunun dolandırılmasında kullanılan sahte altınların ağırlıklarının 13 gram olması polisin dikkatini çekti. Yapılan araştırmada bilekliklerin gramajlarının yanında şekillerinin de aynı olduğu tespit edildi.

Kuyumcuları dolandıran sahte altın çetesi çökertildi!

Bunun üstüne sahte altınların aynı kişi ya da kişilerce üretilmiş olabileceği değerlendirilerek İl Emniyet Müdürü Salim Cebeloğlu’nun talimatıyla Asayiş Şube Müdürlüğü’nce özel ekip kuruldu. Dolandırıcılığın meydana geldiği çevre illerle de irtibata geçen özel ekip, güvenlik kameralarını an be an inceledi. Yapılan çalışmada kimlikleri tespit edilen zanlıların birbirleriyle bağlantılı olduğu, sahte altınların Kahramanmaraş’ta 4 ruhsatsız atölyede üretildiği ve dolandırıcılığın bir şebeke tarafından yapıldığı belirlendi.

Kuyumcuları dolandıran sahte altın çetesi çökertildi!

210 POLİSLE ŞAFAK OPERASYONU

Özel ekip; adım adım takip ettiği şebekenin Adıyaman, Bingöl, Adana, Şanlıurfa, Mersin, Osmaniye ve Sivas gibi çevre illerdeki kuyumcuları da sahte altınla dolandırdığını belirledi. 4 ay süren takip neticesi kimlikleri belirlenen şebekeye yönelik önceki gün Kahramanmaraş, İstanbul ve Sivas’ta 30 ayrı adrese 210 polisle eş zamanlı operasyon düzenlendi. Özel harekât polislerinin de destek verdiği operasyonda, 18 şüpheli gözaltına alınırken, adreslerinde bulunamayan 4 kişinin yakalanması için çalışma başlatıldı.

Kuyumcuları dolandıran sahte altın çetesi çökertildi!

Adreslerde yapılan aramalarda, piyasaya sürülmeye hazır; hepsi sahte 21 kolye, 17 çift küpe, 42 bileklik, 1 cumhuriyet altını, 1 yarım altın, 3 tüfek, 2 kuru sıkı tabanca, 12 farklı kuyumcu ismine düzenlenmiş isim ve ayar damgaları, sahte altın yapımında kullanılan çeşitli malzemeler ele geçirildi. Yapılan araştırmalarda zanlıların değersiz madenlerin üstünü düşük ayarda altınla kapladığı ve üstüne vurdukları 22 ayar damgası ile kuyumculara sattıkları gün yüzüne çıktı. 18 kişi, emniyetteki sorgularının sonrasında sabah saatlerinde adliyeye sevk edildi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.