adplus-dvertising

Kuyumculara yetki belgesi zorunluluğu geldi!

Kuyumcular için hazırlanan yeni yönetmelik yürürlüğe girdi. Artık kuyumcu adı altında ticaret sadece yetki belgesi olanlar tarafından yapılabilecek.
Takip et
Kuyumculara yetki belgesi zorunluluğu geldi!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Ticaret Bakanlığının konu hakkında Yönetmeliği Resmi Gazete’de yayımlandı. Yönetmeliğin maksadı, kuyum ticaretine ilişkin usul ve esasları düzenlemek olarak gösterildi.

Yönetmelik, gerçek yahut tüzel kişi tacirler ile esnaf ve sanatkârların kuyum ticareti faaliyetlerini, yetki belgesinin verilmesi, yenilenmesi ve iptaline ilişkin usul ve esaslar ile kuyum ticaretine ilişkin ilke, kural ve yükümlülükleri, Bakanlık, yetkili idare ve alakalı öbür kurum ve kuruluşların kuyum ticaretine ilişkin görev, yetki ve sorumluluklarını kapsıyor.

Kuyumculara yetki belgesi zorunluluğu geldi!

Yönetmeliğe göre kuyum ticareti, sadece yetki belgesine sahip kuyum işletmeleri tarafından yapılacak.

Yetki belgesi bulunmayan işletmeler, kuyum ticaretiyle iştigal edildiği izlenimi veren işaret ve ifadeler kullanamayacak. Yetki belgesi, kuyum işletmesinin bulunduğu yerdeki il müdürlüğü tarafından Bilgi Sistemi üstünden verilecek, yenilenebilecek ve iptal edilecek.

Kuyumculara yetki belgesi zorunluluğu geldi!

Ticari işletme ismine gerçekleştirilen yetki belgesinde asgari olarak, MERSİS numarası ve MERSİS’e kayıtlı işletme isimi ve adresi ile ticaret unvanı esnaf ve sanatkâr işletmesi ismine gerçekleştirilen yetki belgesinde ise ESBİS’e kayıtlı işletme isimi ve adresi ile işletme sahibinin isimi, soyadı ve T.C. kimlik numarası yahut yabancı kimlik numarası yer alacak.

Resmi Gazete’de yayımlanan yetki belgesi, her bir kuyum işletmesi için ayrı ayrı düzenlenecek ve devredilemeyecek.

Kuyumculara yetki belgesi zorunluluğu geldi!

Öte yandan gram altın yeni güne 454 lira seviyesinde başladı. Çeyrek altın da 752 liradan satılıyor. Ons altın ise bin 744 dolar civarında.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.