Kuyumculara yeni ruhsat şartı! 500 Gr altın yatırmaları gerekiyor

Kuyumculara, kamu bankalarına teminat olarak 500 gram altın yatırma mecburiyeti geliyor. Ticaret Bakanlığı’nın hazırlayarak, görüşe açtığı yönetmelik taslağına göre kuyumcular, kamu sermayeli bankalar yahut kamu katılım bankalarında, kuyum işletmesi ismine açılan hesaba 500 gram altını teminat olarak yatıracak.
Takip et
Kuyumculara yeni ruhsat şartı! 500 Gr altın yatırmaları gerekiyor
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Teminatın haciz, icra yahut ihtiyati tedbire konu edilmesi halinde, bunların kaldırılması için kuyumcuya süre verilecek. Haciz işlemi, icra takibi yahut ihtiyati önlem devam ettiği sürece hesaptaki tutar kuyumcuya geri ödenmeyecek. Teminat hesabındaki tutara vade, faiz yahut kar payı işletilecek. Bu oranlar, bankalarla kuyumcu arasında tespit edilecek. Teminat hesabının yer alacağı banka, bakanlıktan izin alınmadan değiştirilemeyecek.

Kamera koşulu geldi Kuyumculara yeni ruhsat şartı! 500 Gr altın yatırmaları gerekiyor

Taslak aynen yürürlüğe konulursa, kuyumcularda ruhsatlandırma için bazı koşullar aranacak. Buna göre, kuyumcunun net alanı en az 20 metrekare olacak, işyerinde başka bir ticari faaliyet yapılamayacak.

Kuyumcularda çelik kasa, vitrin, banko kasa, kırılmaz vitrin camı ve alarm sistemi bulunması koşulu aranacak. Dükkanın giriş ve çıkışları ve içini gösterecek biçimde, çalışır vaziyette kamera bulundurulacak. Görüntüler en az 30 gün saklanacak.

Kuyumcularda mali sorumluluk sigortası ve işyerindeki kuyum için sigorta mecburi tutulacak. Kuyumcunun açılacağı yer itibarıyla can ve mal güvenliği riski bulunmadığına dair valilik görüşü alınacak.

Kuyumcular, kuyum yahut herhangi bir menkulü emanet olarak alamayacak. Suç Gelirlerinin Aklanmasının Engellenmesi Ile Ilgili Yasa kapsamında, kuyumcuda işlem yapanlar hakkında kimlik tespit işlemleri yerine getirilecek.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.