Kuyumcular kamu bankalarına 500 gram altın yatırmak zorunda… Yeni düzenleme!

Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan yönetmelik taslağına göre, Türkiye genelinde faaliyet gösteren bütün kuyumculardan 500’er gram altını (ortalama 210 bin lira) kamu bankalarına yatırmaları istenecek. Altını teminat olarak yatırmayanlar kuyumculuk yapamayacak.
Takip et
Kuyumcular kamu bankalarına 500 gram altın yatırmak zorunda… Yeni düzenleme!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Sektör temsilcilerinin görüşleri alınarak hazırlandığı söylenen ‘Kuyum Ticareti Ile Ilgili Yönetmelik’ taslağına göre kuyumcu, teminat hesabına yatıracağı altına sektörde kaldığı süre boyunca hiç dokunamayacak, işletemeyecek, kullanamayacak. Yalnızca faizini alabilecek. Sözcü gazetesinden Erdoğan Süzer’in haberine göre, Türkiye’de ortalama 40 bin kuyumcu olduğu, taslağın resmiyet kazanması halinde devletin kuyumculardan ortalama 20 ton altın (ortalama 8.4 milyar lira) toplayacağı hesaplandı.

“İNSAFSIZ VE ADALETSİZ BİR VAZIYET”

Yönetmelik taslağını eleştiren CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, “Ülkenin kasasını boşaltan iktidar, kaynak arayışı için Osmanlı’daki ‘salma vergisi’ gibi halkın, esnafın üstüne çökmeye başladı” şeklinde konuştu.

Kuyumcuların tamamının kazancının aynı olmadığını, birçok kuyumcunun yarım kilo altını devlete karşılıksız veremeyeceğini söyleyen CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, salma vergi yüzünden birçok kuyumcunun kapanacağını belirtti. Kuyumcu esnafını ziyaret ederek görüşlerini de toplayan Aygun, “Esnaf bu taslaktan çok şikayetçi. Bütün kuyumculardan yarımşar kilo altın istenmesi insafsız ve adaletsiz bir vaziyet. Üstelik yönetmeliğe aykırı hareket edenin belgesi iptal edilip altını Hazine’ye irat kaydedilecek” uyarısında bulundu.

Aygun, taslaktaki en az 20 metrekare dükkan ve lise mezunu olma koşullarının da çok ağır olduğunu söyledi.

ANKARA KUYUMCULAR ODASI BAŞKANI: OLACAK İŞ DEĞİL

Ankara Kuyumcular ve Saatçiler Odası Başkanı Hasan Çavuşculu, düzenlemedeki 500 gram altın maddesinin çok ağır olduğunu, esnafta rahatsızlık oluşturduğunu söyledi.

Çavuşculu, “Bakanlıktaki alakalı bürokratlarla görüştük. İtirazlarımızı yerinde buldular. Biz bu altın maddesinin iptal edileceği izlenimi edindik. Zaten olacak iş değil. İnşallah düzeltecekler, orta yol bulunacak” şeklinde konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.