Kutup ayıları küresel ısınma yüzünden açlıktan ölüyor!

Küresel ısınmayla beraber Kuzey Kutbu’nda meydana gelen buz kaybı kutup ayılarının yok oluşunu daha da hızlandırdı. Foklara ulaşmak için 3 gün yüzmek mecburiyetinde kalan ayıların açlıktan öldüğü söylendi.
Takip et
Kutup ayıları küresel ısınma yüzünden açlıktan ölüyor!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Küresel ısınmayla ve iklim değişikliği Kuzey Kutbu’ndaki hayvanları tehdit etmeye devam ediyor. Milliyet gazetesinin yer verdiği, İngiliz Deneysel Biyoloji Dergisi’nde (The Journal of Experimental Biology) yayımlanan bir makale, Kuzey Kutbu’ndaki buz kaybının kutup ayılarını ve deniz gergedanlarını hayatta kalmak için 4 kat daha çok enerji kullanmaya zorladığını ortaya koydu. Araştırmacılar, kutup hayatı için mükemmel bir biçimde evrimleşen tepe yırtıcılarının, hayat alanlarının küçülmesinin adaptasyonlarının giderek buzsuz bir Kuzey Kutbu’na daha az uygun hale geldiğini belirtti.

Makalede, çoğunlukla foklarla beslenen kutup ayılarının avlandıkları buzulun 1979’dan bu yana her on senede bir yüzde 13 oranında küçülmesinin, artık foklara ulaşmak için 3 gün yüzmek mecburiyetinde kalmalarına ve açlıktan ölmelerine sebep olduğu söylendi.

DENİZ GERGEDANLARI BOĞULUYOR

Deniz gergedanlarının avlanmak maksadıyla okyanusa dalmak için depolayacağı oksijeni aldıkları buzul deliklerinin buz hareketi sebebiyle kolayca kaybolduğunu söyleyen uzmanlar, deniz gergedanlarının boğulma tehlikesiyle karşı karşıya kaldığını belirtti. Makalenin ortak yazarı olan ABD’de Kaliforniya Üniversitesi’nden Dr. Terrie Williams, “Kuzey Kutbu dünyası artık bu hayvanlar için çok daha öngörülemez” şeklinde konuştu. Araştırmacılar, kutup ayıları ve deniz gergedanlarının sayısındaki düşüşün öbür buza bağımlı memeliler ve avları üstünde zincirleme bir etkiye sahip olduğunu vurguladı. Daha önce yapılan incelemeler, doğada sayıları 25 bine kadar gerileyen kutup ayılarının soyunun 2100 senesine kadar tükenebileceğini ortaya koymuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.