Kusama coin (KSM) nedir? Kusama coin hakkında bilinmesi gerekenler

Kusama platformu ise Substrate ve Polkadot ile neredeyse aynı kod tabanı kullanılarak oluşturulmuş, ölçeklenebilir özel bir Blockchain ağı olarak tanımlanır. Peki, Kusama coin nedir?
Takip et
Kusama coin (KSM) nedir? Kusama coin hakkında bilinmesi gerekenler
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Kusama, Polkadot’un erken, rafine edilmemiş ve denetlenmemiş bir sürümü olarak karşımıza çıkar. Kusama, ekiplerin ve geliştiricilerin bir parachain oluşturup kullanmalarına ya da Polkadot’un yönetişim, staking, adaylık ve doğrulama işlevlerini gerçek bir ortamda denemelerine olanak veren bir alan olarak hizmet vermeyi amaçlar. Peki, Kusama coin nedir? İşte, Kusama coin nedir sorusunun detaylı yanıtı.

Kusama coin nedir?

Kusama, Polkadot’un Canary ağıdır. Canary (Kanarya) adı, kömür madenlerinde madencileri kendilerine zarar verebilecek karbon monoksit ve diğer toksik gazları tespit ederek uyarı vermek için kullanılan kanaryalar fikrinden geliyor. Benzer şekilde Kusama, polkadot kod tabanındaki her türlü güvenlik açığını veya zayıflığı uyararak ve tespit etmeye yardımcı olarak bir kanarya görevi görür.

Kusama, Polkadot’ta önemli değişikliklerle deneyler için bir test alanı olmayı amaçlayan izinsiz bir ağdır.

Kusama ve Polkadot arasındaki temel fark, Kusama’nın, referandumlarda oy vermek için yedi gün ve bir oylamadan sonra bu yükseltmeleri uygulamak için sekiz gün olmak üzere daha hızlı ağ yükseltmelerine olanak tanıyan yönetişim parametrelerini değiştirmiş olmasıdır.

Kusama’nın altyapısı, Aktarma Zinciri, Parachain ve Köprüleri içerir.

Kusama coin (KSM) nedir? Kusama coin hakkında bilinmesi gerekenler

Ağ, Kusama’da hızlı hareket etmek ve yenilik yapmak veya Polkadot’ta dağıtım için hazırlanmak isteyen ekipler için deneysel bir geliştirme ortamıdır. Bunların yanında Kusama, Polkadot’un kurucusu ve Ethereum’un kurucu ortağı ve eski CTO’su Gavin Wood tarafından 2019 yılında kurulmuştur. Öte yandan Kusama, Parity Technologies ve Web3 Foundation’ın en son teknolojisini geliştiricilerine sunmaktadır. Ek olarak Kusama’nın parçalanmış blok zincirleri ve açık yönetişimi, işletmelerin, pazarların ve uygulamaların konuşlandırılması ve olgunlaşması için ölçeklenebilir ve geleceğe dönük bir altyapı sağlar.

Kusama, polkadot ile aynı koda dayalıdır, ancak çok erken bir denetlenmemiş sürümdür. Kusama, bir test ağından daha fazlasıdır çünkü Kusama’ya ilk inişle birlikte polkadot’ta daha fazla sayıda yeni özellikler uygulanırken, yeni özellikler için bir test ortamı olması amaçlanmıştır. İnsanlar Kusama’daki bu yeni özellikleri deneme şansı yakaladıklarında ve her şey iyi göründüğünde, sonunda polkadot’a geçecekler.

Kusama bir Testnet değildir. Test ağları genellikle yalnızca tooneların değerinin olmadığı oyun alanları olduğu için bir test ağından daha fazlasıdır. Araştırma ve geliştirmeye odaklanmış bir kanarya ağı ve polkadot için bir test ortamı olan KSM’ler kesinlikle daha düşük değere sahiptir, ancak yine de bazılarına sahiptir.

Kusama coin (KSM) ne kadar?

Kusama bugünkü fiyatı ₺3.243,89 TRY, 24 saatlik işlem hacmi ₺2.808.539.500 TRY. Kusama son 24 saatte yüzde düştü. Anlık sıralaması #33, piyasa değeri ₺27.476.094.982 TRY. Dolaşımdaki arz 8.470.098 KSM coin ve azami seviye arzı. arz mevcut değil.

Kusama coin (KSM) nedir? Kusama coin hakkında bilinmesi gerekenler

Kusama coin (KSM) grafiği

Kusama coin (KSM) nedir? Kusama coin hakkında bilinmesi gerekenler

Kusama Network

Kullanıcılar, Kusama network’ünü kullanarak kendi Blockchain’lerini oluşturabilmekte. Yatırımcılar, Kusama networkü sayesinde ürün oluşturabilme ve hızlı hareket etme şansına sahip oluyor. Kusama platformu, risk alma ve çabuk hareket etme özelliği ile geliştiricilerin yönetişim ve yükseltme sürecinde hızlı bir şekilde hareket etmesine olanak vererek hızlı ilerleme ve büyümeyi mümkün kılıyor. Bu artıların dışında platformun giriş ücretlerinin düşük olması da kullanıcı açısından avantaj sağlıyor. Ayrıca Kusama’nın sunduğu ileri teknoloji ile geliştiriciler, özel ve çok zincirli Blockchain’ler oluşturabiliyor. Kusama, ağın gelişimini oylayan ve kontrol eden bir ağ katılımcıları topluluğuna aittir ve bu topluluk tarafından yönetiliyor. Dolayısıyla kullanıcılar ağda söz sahibi olabiliyor. Ek olarak kullanılar parachain, parathread veya dApp’leri için Polkadot’un küresel markasından ve geliştirici topluluğundan yararlanabiliyor.

Kusama coin (KSM) nedir? Kusama coin hakkında bilinmesi gerekenler

Kusama Ağında Neler Yapılabilir?

Kusama ağı aşağıdaki noktalar için oldukça işlevseldir:

Politikayı keşfedin. Meclis üyesi olarak kampanya yapın veya demokrasiyi kullanarak yeni çalışma zamanı teklifleri için oy verin.
Doğrulayıcı kurulumunuzu geliştirin.
Bir parachain oluşturun.
Bir siber gizli topluluğa katılın. Kappa Sigma Mu kardeşliği, katılmak için bir Kusama dövmesi yaptırmanızı istemektedir.
Kusama, Kusama token’larını (KSM) elinde bulunduranlara aittir. Merkezi bir durdurma anahtarı yoktur ve tüm değişiklikler protokolün zincir içi yönetişimiyle yapılır. Kusama deneyseldir. Garantisi yoktur.

Emre Aydın’ın da paylaşımda bulunmuştu

Yükselişe geçen Kusama şarkıcı Emre Aydın’ın da dikkatini çekti. Aydın, “Kusama’nın yükselişini açıklayın” yazan bir görsel paylaştı.

Kusama coin (KSM) nedir? Kusama coin hakkında bilinmesi gerekenler

Kusama Coin Yorum

Kusama coin’in yakın zamanda rekor seviyeye ulaşmış olması ve grafiğinin artış yönlü olması yatırımcılar tarafından olumlu yorumlar yapılmasını sağlıyor. Bununla birlikte güncel fiyat ile rekor fiyat arasında da fazla fark bulunmaması popülerliğini korumasını sağlıyor.

Ek olarak Kusama coin’in arkasındaki platformun hızlı olması ve kullanıcılara söz hakkı vermesi de artı bir özellik olarak değerlendiriliyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.