Kuşadası’nda flaş değişiklik! Artık faytonlar yok

Kuşadası Belediyesi Başkanı Ömer Günel’in Twitter hesabından yaptığı son dakika açıklamaya göre artık belediye sınırları içerisinde fayton hizmeti bulunmayacak. Hayvan hakları savunucuların başvurusu ile 8 yıldır hizmet veren faytonların yasaklandığı açıklandı.


Kuşadası’nda flaş değişiklik! Artık faytonlar yok

Aydın’ın turizm cennetti bir ilçesi olan Kuşadası ile ilgili flaş bir bilgi geldi. Belediye başkanı Twitter hesabından yaptığı açıklamada artık faytonların hizmet vermeyeceğini dile getirdi. İlçe sınırları içerisinde faytonların faaliyetlerine son verildi. Yaz aylarında havaların ısınması ile birlikte bölgeye çok sayıda turist geliyordu ve 5 adet fayton sabah akşam çalışıyordu. Her faytonda bulunan 2 at, sabahtan akşama kadar zor şartlara yaşamını devam ettirmeye çalışıyordu. Atların çektiği işkenceye artık son verildi.

HAYVAN HAKLARI SAVUNUCULARI SEBEBİYLE ALINDI

Hayvan hakları savunucuları tarafından yapılan başvuru sonucunda faytonların kullanımına son verildiğini dile getiren Kuşadası Belediyesi Başkanı Ömer Günel, hayvansever olduğunu belirterek  bu olayın yerinde bir hareket olduğunu sosyal medya aracılığı ile kamuoyuna paylaştı. 8 yıl önce turizmi canlandırmak ve bölgede gezi yapılması için hizmet veren 5 adet fayton, uzun bir süreden sonra artık Kuşadası sokaklarında olmayacak. Bu karar hem belediye sakinlerini de mutlu etti.

İSTANBUL’DA DA UYGULANMASI GEREKİYOR

Kuşadası’nda uygulanan fayton kararının aynısının İstanbul’da da uygulanması için gün sayıyoruz. Adalar belediyesi tarafından alınan herhangi bir karar yok ve her adada hizmet veren faytonlarda yüzlerce at sabah akşam çalıştırılıyor. Her ne kadar fayton sahipleri atları yormadıklarını söylese de durum böyle değildir. Belirli STK ve yetkililerin başvurusu ile İstanbul’da gizlenmiş cennet olan Adalar’da da atların sabahtan akşama kadar çalışması engellenebilir.

Yazar: Aykut Bilir

Aykut Bilir
Aykut Bilir, 1981 senesinde Manisa'da dünyaya geldi. Bilir, eğitim hayatını Boğaziçi Üniversitesi'nde tamamlamıştır. Üniversite yıllarının ardından çeşitli mecralarda yazıları yayınlanan Aykut Bilir, günümüzde internet gazeteciliğine yönelik görsel ve yazılı materyaller içeren haberler yapmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.