adplus-dvertising

Kurumsal E-Posta Nedir? | İşletmeler için Mail Hosting

Kurumsal e-posta, bir şirketin ya da işletmenin alan adıyla oluşturulan e-posta adresidir. Kişisel e-postadan farklı olarak sadece iş amacıyla kullanılır.
Takip et
Kurumsal E-Posta Nedir? | İşletmeler için Mail Hosting
 • Yazdir
 • Arttir - Azalt
 • Yorum 0

Bir çalışan için, bir departman için ya da doğrudan şirket için kurumsal e-posta adresleri oluşturulabilir. Bu e-posta adreslerinin tamamı, aynı alan adını barındırabilir. Çoğu zaman, adına e-posta adresi oluşturan kişinin ya da departmanın ismi, e-postanın başında yer alır. Örneğin; iletisim@sirketadi.com ve isim@sirketadi.com şeklinde kullanılır.

Kurumsal E-Posta Nedir? | İşletmeler için Mail Hosting

Kurumsal e-posta adreslerini önemli hale getiren bir dizi neden vardır:

 • Kurumsal e-postaların meşruluğunu doğrulamak daha kolaydır. Ücretsiz e-posta sağlayıcılarını (Gmail, Outlook, Yahoo vb.) herkes kullanabilir. Bu nedenle diğer şirketlerin ve kişilerin, bu tür e-mail adreslerine güvenmeleri daha zordur. Kurumsal e-postalar, sadece şirket domainini elinde bulunduran yetkililer tarafından oluşturulabilir.
 • Şirketin, işletmenin ya da markanın adını taşıyan e-posta adresleri, daha profesyonel gözükür. Ücretsiz e-posta sağlayıcıları tarafından alınan e-posta adreslerini kullanmak kurumsallıktan uzak bir davranıştır.
 • Kurumsal e-posta adreslerini hatırlamak kolaydır. Örneğin, ayse@sirketadi.com şeklindeki bir e-posta adresi, kolayca hatırlanabilir. Ücretsiz servislerden sadece isim şeklinde e-posta adresi temin etmek neredeyse imkansızdır. Ücretsiz sağlayıcılardan alınan e-posta adresleri, genellikle ismin ve soy ismin yanı sıra çeşitli harfler ve rakamlar içerir. Bunun nedeni, çok fazla kişi tarafından kullanılmalarıdır. Kişiler, genellikle arzu ettikleri e-posta adresi başkası tarafından alındığı için isimlerinin yanına çeşitli harfler ve sayılar ekleme eğilimindedir. Bu durum, hatırlanması zor e-posta adreslerinin oluşturulmasına ve kullanılmasına neden olur.
 • Kurumsal e-posta kullanmak marka bilinirliğini arttırır. Kurumsal e-posta kullanımı sayesinde gönderilen ve alınan her e-mail, markanızın daha fazla tanınmasını ve akılda kalmasını sağlar.

Kurumsal E-Posta Nedir? | İşletmeler için Mail Hosting

Kurumsal E-Posta Nedir? | İşletmeler için Mail Hosting

Kurumsal E-Posta Adresi Nasıl Seçilir?

E-postayla iletişime geçilen kişilerde iyi bir izlenim bırakmak için kurumsal e-posta adresi oluştururken şu kriterlere dikkat etmek gerekir:

Kurumsal E-Posta Nedir? | İşletmeler için Mail Hosting

1. Alan Adı Seçimi

Bir kurumsal e-posta adresinin en ayırt edici özelliği, uzantısıdır. Bu uzantı, şirketin alan adıyla aynıdır. Dolayısıyla şirket için tercih edilecek alan adı, dikkatli ve doğru seçilmelidir. Örneğin, bir şirket için sirketadi.com alan adının kaydedildiğini düşünelim. Kurumsal e-posta adresleri; ayse@sirketadi.com, ahmet@sirketadi.com benzeri olur.

Dolayısıyla alan adı; kısa ve güvenilir olmalı, şirketin ismini doğru şekilde yansıtmalıdır.

2. Kısalık ve Sadelik

Kurumsal e-posta adresi, kısa ve sade olmalıdır. Aynı şekilde çeşitli sayılar ve semboller de içermemelidir. E-posta, departmanın ya da çalışanın adından ibaret olmalıdır. Kişisel e-posta adresleri, takma isimler, sayılar ve semboller içerebilir; çünkü, etki alanı arkadaş çevresiyle sınırlıdır. Ancak iş için seçilen e-posta adresi, doğrudan iş hayatını etkiler.

3. Profesyonellik

E-posta adresi seçiminde en önemli kriterlerden bir tanesi, profesyonelliktir. Profesyonel bir e-posta adresi, kişisel hayata dair herhangi bir bilgi içermemelidir. Irk, din, cinsiyet, cinsel yönelim, yaş vb. bilgilere, e-posta adresinde yer verilmemelidir. Ayrıca e-posta adresi, kişinin pozisyonunu belli eden bir kısaltma ve takma isim de içermemelidir.

Kurumsal E-Posta Nedir? | İşletmeler için Mail Hosting

4. Okunabilirlik

E-postaların önemli bir kısmı, mobil cihazlarda okunur. Bu nedenle kullanılan e-posta adresi, okunabilir ve anlaşılabilir olmalıdır.

Okunabilirliği arttırmak için şu tedbirler alınabilir:

 • Birden fazla isme sahip olan kişiler, tek isim kullanabilir.
 • İsim ve soy ismin arasında nokta ya da alt tire kullanılabilir.

Kurumsal E-Posta Nedir? | İşletmeler için Mail Hosting

Kurumsal E-Posta Adresi Nasıl Alınır?

Kurumsal e-posta adresi, bu hizmeti sağlayan servis sağlayıcılardan alınır. Öncelikle alan adı alınmalı, daha sonra alan adına özel e-postaların oluşturulacağı e-posta barındırma hizmeti alınmalıdır.

Oluşturulacak bütün kurumsal e-posta adresleri, barındırma servisinin sağladığı panel aracılığıyla kaydedilir ve kullanıma hazır hale getirilir. Bu panelde yönetici; yeni e-postalar oluşturabilir, oluşturduğu e-postalar için depolama alanı tanımlayabilir ya da mevcut e-posta adreslerini silebilir.

Kurumsal e-posta adresi almak için şu aşamalar takip edilmelidir:

 • Kurumsal bir alan adı mevcut değilse, öncelikle alan adı temin edilir.
 • Servis sağlayıcının internet sitesindeki domain sorgulama aracına, alınmak istenen domain yazılır.
 • Kullanılabilir durumdaki domainin ödemesi yapılır ve domain kaydedilir.
 • Daha sonra servis sağlayıcının sitesinden mail hosting hizmeti satın alınır.
 • Mail hosting hizmeti kapsamında sağlanan panelden, yeni e-posta adresleri oluşturulur.

Mail Hosting Hizmeti Nedir?

Mail hosting ya da e-posta barındırma hizmeti, bir hizmet sağlayıcı tarafından e-mail sunucusunun, kullanıcılara kiralanmasıdır. Her kullanıcı, ihtiyacı büyüklüğünde kiralama yaparak iş e-postalarını, profesyonel bir altyapıda barındırabilir. Mail hosting hizmeti, şirketin internet sitesini barındıran sağlayıcıdan temin edilebileceği gibi farklı bir sağlayıcıdan da temin edilebilir.

E-posta barındırma hizmetini önemli kılan unsurların başında, güvenlik gelir. İş hayatındaki önemli e-postaların ve verilerin, ücretsiz sağlanan sunucularda barındırılması yeteri kadar güvenli değildir. Ücretsiz e-posta servisleri, spam ve virüs risklerine karşı yeterince korunaklı değildir.

Mail hosting hizmeti kapsamında sağlanan sunucular, profesyonel anti spam ve antivirüs yazılımlarıyla korunur. Bu sayede şirketlere ait verilerin, güvenli sunucularda barınması sağlanır. Sağlanan mail sunucusu, tamamen şirkete özel olduğu için e-postaların gizliliği de güvence altındadır.

En İyi Kurumsal Mail Barındırma Servisi Hangisidir?

Kurumsal E-Posta Nedir? | İşletmeler için Mail Hosting

Üst düzey güvenlik tedbirlerinin alınmadığı her mail sunucusu, veri güvenliği riski taşır. Bir şirketin e-posta sunucusuna yapılacak olası bir siber saldırı, telafisi zor ya da imkansız veri hırsızlıklarına neden olabilir. Bu nedenle en iyi kurumsal e-mail barındırma servisinin belirlenmesinde ilk kriter, güvenlik olmalıdır.

Natro, kurumsal e-posta barındırma hizmeti kapsamında sunucu güvenliğini, ücretsiz sağlar. Natro’dan mail hosting hizmeti alan herkes, XMail teknolojisiyle korunur. XMail teknolojisi, spam ve virüs içerikli gönderilerin filtrelenmesini sağlar.

Kullanıcılar, herhangi bir teknik bilgiye ihtiyaç duymaksızın Natro’nun mail barındırma servisini kullanabilir. Natro tarafından sağlanan kurumsal mail barındırma hizmetinin diğer özellikleri şöyledir:

 • Güvenlik: Natro sunucuları, spam ve virüs içerikli e-postalara karşı XMail teknolojisiyle korunur. Bu teknolojinin istenmeyen e-postaları başarıyla engellenme oranı, %98.2’dir. Natro’nun mail barındırma servisini kullanırken, anti spam ve antivirüs yazılımları için ekstra ücret ödemek gerekmez. Gerekli bütün güvenlik tedbirleri, Natro tarafından ücretsiz olarak bütün kullanıcılara sağlanır.
 • Yüksek kota ve depolama alanı: Alınan her e-posta, 50 GB depolama alanına sahiptir ve 600 binden fazla e-posta barındırabilir. 50 GB’lık depolama alanı sayesinde kullanıcının, herhangi bir e-postayı silmesi gerekmez. Bütün e-postalar, sonsuza kadar aynı sunucuda barındırılabilir.
 • Takım çalışmasına uygunluk: Özel yapılandırılan sunucu, takım kullanımına uygundur. Adres defteri, dosya alanı ve takvim; başkalarıyla paylaşılabilir ve ortak kullanılabilir.
 • Uyumluluk: İletiler, dosyalar ve takvim, masaüstü ya da mobil fark etmeksizin diğer tüm cihazlara ve diğer bütün uygulamalara uyumludur. Natro mail hosting; en popüler e-posta programlarıyla (Outlook, Apple Mail, eM Client, Thunderbird vb.) uyumlu çalışır.
 • Mobil senkronizasyon: Natro e-mail barındırma hizmeti, birçok mobil senkronizasyon protokolü kullanır. CalDAV, CardDAV ve ActiveSync protokolleri sayesinde iletiler, adres defteri ve takvim, bütün cihazlarda senkronize tutulur.
 • Telefon desteği: Natro, mail hosting kullanımıyla ve hesap yönetimiyle ilgili sorular için ayrıca telefon desteği sunar. Destek süresi, 7 gün 24 saattir. Natro’ya telefonun yanı sıra e-posta ve canlı destek üzerinden ulaşılabilir.
Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.