adplus-dvertising

Kurumlar vergisi ertelendi mi 2021?

Kurumlar vergisi, kurum kazançları üzerinden alınan vergidir. Mükelleflerin bir hesap dönemi içinde elde ettikleri safi kurum kazancı üzerinden hesaplanır. Peki, kurumlar vergisi ertelendi mi 2021?
Takip et
Kurumlar vergisi ertelendi mi 2021?
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Korona virüs salgını kapsamında alınan yeni kararların ardından pek çok esnaf vergilerin ertelenip ertelenmeyeceğini araştırmaya başladı. Kurumlar vergisi bakımından söz konusu kazanç ve iratlar ayrı ayrı değerlendirilmeyip tamamı kurum kazancı olarak vasıflandırılır. Peki, kurumlar vergisi ertelendi mi 2021? İşte, kurumlar vergisi ertelendi mi 2021 sorusunun detaylı yanıtı…

Kurumlar vergisi ertelendi mi 2021?

İçişleri Bakanlığı’nca alınan tedbirler kapsamında, faaliyetlerine geçici süreliğine tamamen ara verilen işyerleri, Vergi Usul Kanunu’nun, “mücbir sebep” hükümlerinden faydalandırılacak. Kapsama giren işletmecilerin mücbir sebep döneminde verilmesi gereken KDV ve muhtasar beyannamelerinin beyan ve vergi ödeme süreleri, mücbir sebep halinin sona ereceği, yani işletmelerin açılacağı tarihi izleyen ayın 26. günü sonuna kadar uzatılacak.

Soru 11: Kurumlar Vergisi ödemeleri için 30 Nisan 2021 Cuma günü vergi mükelleflerine borçlarını ödeyebilmeleri için herhangi bir muafiyet tanınacak mıdır?

Cevap 11: Kurumlar Vergisi ödemesinin son günü olması nedeniyle tam kapanmanın ilk günü olan 30 Nisan 2021 Cuma günü kurumlar vergisi borcu ödemelerini yapmak üzere bankalara gidecek olan vergi mükellefleri vergi borcuna ilişkin tahakkuk fişi veya elektronik ortamda alınmış borç durumunu gösterir bilgi/belgeyi denetimlerde ibraz etmek ve şirket ile ödeme yapılacak banka güzergâhında kalmak kaydıyla sokağa çıkma kısıtlamasında muaf tutulacaktır.

Mücbir sebep nedir?

Önüne geçilmesi elde olmayan, istencin dışında oluşan durum. Mücbir sebep, hukukta görevin, taahhüdün ve sorumluluğun yerine getirilmesine engel teşkil edebilecek nitelikte bulunan ölüm, iflas, hastalık, tutukluluk ve buna benzer hallerdir. ‘Mücbir sebep’ kavramı hukukun temel kavramlarından birisidir ve hukukun hemen hemen bütün dallarında uygulaması görülmektedir.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.