adplus-dvertising

Kurtulmuş: ‘Rusya ile Ukrayna arasında barış için tüm gücümüzü ortaya koymaya gayret ediyoruz’

Beykoz’da gerçekleştirilen “Polonezköy Kiraz Festivali”ne katılan AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, “Rusya ile Ukrayna arasında barışın temin edilmesi için tüm gücümüzü ortaya koymaya gayret ediyoruz. Onun için Cumhurbaşkanımızın önderliğinde Türkiye’nin yoğun bir diplomasi sarf ettiğini görüyorsunuz” şeklinde konuştu.
Takip et
Kurtulmuş: ‘Rusya ile Ukrayna arasında barış için tüm gücümüzü ortaya koymaya gayret ediyoruz’
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Beykoz Belediyesi tarafından tarihi Türkiye-Polonya dostluğuna katkıda bulunmak, köyün 180. kuruluş sene dönümünü kutlamak, ünlü ve leziz kirazını tanıtmak maksadıyla gerçekleştirilen “Polonezköy Kiraz Festivali” başladı. 3 gün boyunca sürecek festivalde konserler, halk dansları gösterileri, panel ve bisiklet yarışıyla dostluk vurgusu yapılacak. Tarih, doğa ve eğlencenin buluşacağı festivalin açılışı Beykoz Sahili Etkinlik Alanı’nda sevilen rock grubu Manga’nın konseriyle yapıldı. Manga, boğaz manzarasında klasik ve yeni parçalarını seslendirerek festivale coşku kattı. Öte Yandan Polonyalı müzisyen ve sanatçı Monika Bulanda’nın da konser verdiği açılışta, Karadeniz Halk Dansları ve Polonya’dan gelen Krakowiacy Grubu’nun halk dansları gösterileri yer aldı. Festivalin açılış programına vatandaşların yanı sıra AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, Polonya İstanbul Başkonsolosu Witold Lesniak ve Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın da katıldı.
Festivalin 2. günü köy tarihine ışık tutacak “180 Senelik Mazi Polonezköy” Paneli’ne ev sahipliği yapacak. Prof. Dr. İlber Ortaylı, İstanbul Üniversitesi Leh Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hacer Topaktaş Üstüner, Varşova Üniversitesi’nden Türkolog Dr. Marzena Godzinska ve köyün canlı tarihi Antoni Dohada’nın konuşmacı olarak katılacağı buluşmada köyün kuruluşu ve yakın tarihi masaya yatırılacak. Panelin sonrasında Yüksek Sadakat Grubu konser verecek ve halk dansları sergilenecek.

Kurtulmuş: ‘Rusya ile Ukrayna arasında barış için tüm gücümüzü ortaya koymaya gayret ediyoruz’
Kurtulmuş: ‘Rusya ile Ukrayna arasında barış için tüm gücümüzü ortaya koymaya gayret ediyoruz’

Festival Polonezköy Dostluk MTB Bisiklet Yarışı ile renklenecek

Kiraz Festivali’nin son günü ise Polonezköy Dostluk MTB Bisiklet Yarışıyla renklenecek. Tarihi dostluk anısına Polonezköy Parkuru’nda 20 ila 40 km’lik turlarda pedal çevirecek sporculardan dereceye girenler çeşitli miktarlarda para ödülü ve Dostluk Kupası’nın sahibi olacak. Öte Yandan Beykoz Belediyesi tarafından alana gelen ziyaretçilere festival boyunca bölgenin kirazından ikram edilecek.

Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın, “Ben Polonya’dan gelen misafirlerimize teşekkür ediyorum. Bu organizasyon için yoğun bir çalışma oldu. Pandemiden dolayı son 3 senedir etkinlik yapamadık. Şükürler olsun bugün burada beraberiz. Allah’a şükürler olsun pandemiden kurtulduk. Her iki halk arasındaki kuvvetli dayanışmanın geleceğe aktarılması noktasında bu etkinliği Polonya’nın İstanbul Başkonsolosluğu ve muhtarlığımızla ve mesai arkadaşlarımızla beraber gerçekleştiriyoruz” şeklinde konuştu.

Rusya ile Ukrayna arasında barışın temin edilmesi için tüm gücümüzü ortaya koymaya gayret ediyoruz”

Festivalin açılış programında konuşan programına AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, “Türkiye’nin güzel bir lafı var. ‘Kahve bahane dostluk şahane’. Kiraz bahane burada dostluk, kardeşlik şahane. Hem milletimizin arasında hem Polonya halkıyla Türk milleti arasındaki dostluğu pekiştirmek burada bir vesile olsun diyerek bu festival yapılmıştır. İnşallah güzel bir etkinlik olacak ve akıllarda kalacaktır. Polonezköy yalnızca Türkiye’deki Polonyalılarla ve onların üstünden Polonya ile Türkiye arasındaki dostluğu gösteren bir örnek köy olmanın ötesinde manalar taşıyor. 180 yıl evvel orada Polonya halkının bağımsızlık mücadelesi maalesef başarısızlıkla sonuçlanıp Polonya’nın Rusya, Avusturya ve Prusya arasında paylaştırılması ardından ortaya çıkan olaylardan sonra çok sayıda Polonyalı ülkesini terk etmek mecburiyetinde kaldı. Aynı yüz seksen sene önce olanlara benzer biçimde Ukrayna’dan maalesef göç etmek mecburiyetinde kalan çok sayıda sivil, Avrupa ülkelerine gittiği gibi Türkiye’ye de gelen Ukraynalı dostlarımız oldu. Onlara da kucak açan, onlara da ev sahipliği yapan sizsiniz. Onlara da ev sahipliği yapan milletimizdir. Dünyanın gözü önünde cereyan eden Rusya’nın Ukrayna’yı işgaliyle beraber başlayan amansız ve insanlık dışı bu saldırıların bir an evvel sona ermesi, Rusya ile Ukrayna arasında barışın temin edilmesi için tüm gücümüzü ortaya koymaya gayret ediyoruz. Onun için Cumhurbaşkanımızın önderliğinde Türkiye’nin yoğun bir diplomasi sarf ettiğini görüyorsunuz. Arzu ederiz ki inşallah yarın Ukrayna’yla Rusya arasında tam anlamıyla bir ateşkes ortaya çıksın ve daha çok savaşın acıları sürüp gitmesin” şeklinde konuştu.

Kurtulmuş: ‘Rusya ile Ukrayna arasında barış için tüm gücümüzü ortaya koymaya gayret ediyoruz’
Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.