Kürtaj Listesi Skandalından Vazgeçildi

Türk Tabipler Birliği, İstanbul Emniyet Müdürlüğü tarafından sağlık kuruluşlarından polikistik over sendromu olan ve kürtaj yaptıran kadınların listesinin talep edilmesi kararından vazgeçildiğini duyurdu.

İki gün önce bazı medya kuruluşlarında yer alan haberlere göre, sağlık kurum ve kuruluşlarına yazı gönderilerek, polikistik over sendromu yaşayan ve kürtaj yaptıran kadınların listesi İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü tarafından istenmişti. Bunu üzerine İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü, Türk Tabipleri Birliği ve çok sayıda hekim karara tepki göstermişti. Tepkiler üzerine talep geri çekildi.

Türk Tabipleri Birliği Merkez Kosneyi de bu talebe büyük bir tepki gösterdi ve Sağlık Bakanlığı ile İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na bir yazı göndermişti. Gönderilen yazıda talebin kesinlikle geri çekilmesinin altı çizilmişti.

“ASLOLAN HEKİMLİKTİR”

TTB konu hakkındaki yazılı talepte şu ifadeleri kullandı: “Bu vesileyle tekrar belirtmek isteriz ki; hasta ile hekim arasındaki güven ilişkisi temel olarak sır saklama yükümlülüğü ile korunur. Bu durum hekimliğin önemli etik değerleri arasındadır. Sağlık kuruluşuna başvuran hasta kişisel sağlık bilgilerinin gizliliğine saygı gösterileceği, yasal zorunluluk olmadıkça kimseyle paylaşılmayacağına güvenir. Bu güvenin ihlal edilmesi hastanın bilgi gizlemesi veya sağlık hizmeti almaktan bütünüyle kaçınmasına neden olabilir. Aslolan hekimliktir!”

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı