Küresel ısınma yaz aylarını uzatıyor!

Araştırmacılar, küresel ısınmanın mevcut vaziyette devam etmesi halinde 2100 senesine kadar Kuzey Yarımküre’de kış aylarının iki aydan daha az süreceğini, ilkbahar ve sonbahar mevsimlerinin daha da kısalacağını, yaz aylarının ise 6 aya çıkacağını tahmin ettiklerini açıkladı.
Takip et
Küresel ısınma yaz aylarını uzatıyor!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Çin’de küresel ısınmanın Kuzey Yarımküre’deki mevsimlere etkisi üstüne yeni bir araştırma yayınlandı.

Incelemeye göre, geçtiğimiz senelerdeki küresel ısınma etkilerinin devam etmesi vaziyetinde 2100 senesinde Kuzey Yarımküre’de kış mevsiminin iki aya inebileceği, yaz mevsiminin ise altı aya çıkabileceği açıklandı.

Çalışmayı gerçekleştiren adlardan Çin Bilimler Akademisi ve ABD merkezli bilim dergisi Geophysical Research Letters’ın baş yazarı okyanus bilimci Yuping Guan, “Küresel ısınma sebebiyle yazlar uzuyor ve ısınıyor, kışlar da ısınıyor ve kısalıyor” derken, “Değişikliğin büyük oranda tarım, insan sağlığı ve çevre üstünde geniş etkileri olacak” ifadelerini kullandı.

‘1950’LERDE EŞİT OLARAK YAŞANIYORDU’

Guan, “1950’lerde Kuzey Yarımküre’de dört mevsim öngörülebilir şekildeydi ve eşit olarak yaşanıyordu fakat iklim değişikliği şu anda mevsimlerin uzunluğu ve başlangıç tarihlerinde dramatik ve düzensiz değişikliklere yol açıyor” şeklinde konuştu.

Araştırmacılar, Kuzey Yarımküre’de dört mevsimin uzunluğu ve başlangıcındaki değişiklikleri ölçmek için 1952’den 2011’e kadar olan tarihsel günlük iklim verilerini kullandılar. Yaz başlangıcını, o dönemin yaklaşık sıcaklığının yüzde 25 üstünde sıcaklık görüldüğü günü sayan bilim insanları, kışın başlangıcını da ortalamanın yüzde 25’in altında sıcaklıklar görüldüğü gün olarak kabul ettiler.

‘YAZ GÜNLERİ 17 GÜN UZADI’

Ortaya çıkan verilerle, 1952 ila 2011 seneleri arasında yaz ayı günlerinin 78 günden 95 güne çıktığını belirleyen bilim insanları, kış mevsiminin ise 76 günden 73 güne düştüğünü bildirdi.

İlkbaharın en uzun mevsim olarak görüldüğünü söyleyen bilim insanları, gene de ilkbaharın 124 günden 115 güne düştüğünü, sonbaharın ise 87 günden 82 güne düştüğünü bildirdi.

‘SONBAHAR VE KIŞ DAHA GEÇ BAŞLIYOR’

Verilerde ilkbahar ve yaz aylarının her geçen sene daha erken başladığını söyleyen bilim insanları, sonbahar ve kış aylarının daha geç başladığını kaydettiklerini bildirdi.

Akdeniz’in ve Tibet Platosu’nun mevsimsel değişikliklerden en fazla etkilenen bölgeler olduğunun altını çizen uzmanlar, iklim değişikliği ve küresel ısınma üstüne herhangi bir radikal çaba ortaya konmazsa, 2100 senesinde kış aylarının 2 aydan daha kısa süreceğini, yaz ayının ise altı ay sürebileceğini bildirdi.

‘EKOLOJİK TOPLULUKLARI BOZABİLİR’

Çalışmanın baş yazarı okyanus bilimci Yuping Guan, “Çok sayıda çalışma, değişen mevsimlerin mühim çevresel ve sağlık risklerine neden olduğunu zaten göstermiştir” derken, “Örneğin, kuşlar göç modellerini değiştiriyor ve bitkiler farklı zamanlarda ortaya çıkıyor ve çiçek açıyor. Bu değişiklikler, hayvanlar ve besin kaynakları arasında uyumsuzluklar oluşturarak ekolojik toplulukları bozabilir” dedi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.