adplus-dvertising

Küresel ekonomik kriz 3 sene daha devam edecek!

Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş ikinci ayını doldurdu ve müzakere masasından netice henüz alınamadı. Sayısız sivil ve askeri kayıp verilen savaşın ekonomik boyutu da oldukça korkutucu bir noktaya doğru ilerliyor. Dünya Bankası ise konuyla alakalı kritik bir uyarı yaparak bu korkuları tekrardan alevlendirdi…
Takip et
Küresel ekonomik kriz 3 sene daha devam edecek!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Dünya 1970’lerden bu yana en büyük maden, tarım ürünleri, enerji kaynakları ve hayvancılık ürünleri krizini yaşıyor. Bu krizin en mühim sac ayaklarından biri de Ukrayna’da sürmekte olan savaş.

Bu vaziyette hemen her ülke için hem artan enflasyon hem de artan işsizlik oranları manasına geliyor. Dünya büyük bir ekonomik buhranın içine düşerken savaşın ne kadar süreceği ve barış olasılığının zayıflığı ülkeleri ve halkları diken üzerinde yaşatıyor.

Dünya Bankası, Ukrayna’daki savaşın önümüzdeki üç sene boyunca pahalı gıda ve enerji fiyatlarına yol açacağı uyarısında bulunarak, küresel ekonominin 1970’lerin zayıf büyümesinin ve yüksek enflasyonunun tekrardan başlamasına yönelik korkuları aktardı.

Küresel ekonomik kriz 3 sene daha devam edecek!

ABD’den bir market rafı… Ukrayna savaşı ayçiçek yağı imalatını vurdu

Washington merkezli kalkınma örgütü Dünya Bankası, 2024’ün sonuna kadar devam edecek devamlı yüksek maliyetlerin küresel çaplı bir krize yol açacağını ve bunun da üç sene boyunca süreceğini belirtiyor.

2024’E KADAR SÜRECEK

Banka’nın son yaptığı incelemelere göre, son iki senede dünyanın 1973 petrol krizinden bu yana enerji fiyatlarında en büyük artışı ve 2008’den bu yana gıda ve gübre fiyatlarındaki en büyük sıçramayı gördüğü gün yüzüne çıktı. Enerji ve gıda maliyetlerinin mevcut seviyelerinden geri çekilmesi muhtemel olsa da, 2024’ün sonunda son beş senenin ortalamasının üstünde olacağı tahmin ediliyor.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin neden olduğu ticaret ve imalat aksaklıklarının bir neticesi olarak, Banka bu sene enerji fiyatlarında %50’lik bir artış öngörüyor. Brent ham petrolünün fiyatının 2022’de varil başına yaklaşık 100 dolar, 2013’ten bu yana en yüksek seviyesi ve 2021’e göre% 40’tan fazla bir artış bekliyor. Fiyatların 2023’te 92 dolara düşmesi bekleniyor, fakat varil başına 60 dolarlık beş senelik ortalamanın oldukça üstünde kalacak.

Küresel ekonomik kriz 3 sene daha devam edecek!

Rus ordusu savaşa aldırmadan bir yandan 9 Mayıs’taki büyük geçit törenine hazırlanıyor

Avrupa gaz fiyatlarının 2022’de 2021’e göre iki kat daha yüksek olması beklenirken, kömür fiyatlarının %80 daha yüksek olması bekleniyor. Banka, buğday fiyatlarının bu sene %40’tan fazla artmasını ve Rusya ve Ukrayna’dan buğday ithalatına dayanan gelişmekte olan ekonomiler üstünde baskı yaratmasını bekliyor.

DÜNYA BANKASI: UKRAYNA’DAKİ HASAR ORTALAMA 60 MİLYAR DOLAR

Dünya Bankası Başkanı David Malpass, Rusya’nın işgali sebebiyle Ukrayna’daki binalara ve altyapıya verilen fiziksel hasarın ortalama 60 milyar dolara ulaştığını ve savaş devam ettikçe daha da artacağını aktardı.

Küresel ekonomik kriz 3 sene daha devam edecek!

Ukrayna’daki savaş yalnızca Ukrayna’yı değil dünyayı da yoksullaştırıyor

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırıları devam ederken, Rus saldırılarının hedefindeki birçok kent harabeye döndü. Dünya Bankası Başkanı David Malpass yaptığı açıklamada, Rusya’nın işgali sebebiyle Ukrayna’daki binalara ve altyapıya verilen fiziksel hasarın ortalama 60 milyar dolara ulaştığını söyleyerek, savaş devam ettikçe bunun daha da artacağını söyledi.

Ukrayna’nın mali yardım ihtiyaçlarıyla alakalı Dünya Bankası konferansına verdiği demeçte Malpass, “dar” hasar maliyetlerinin erken tahmininin savaşın Ukrayna’da artan ekonomik maliyetlerini içermediğini söyleyerek, “Tabii ki savaş hala devam ediyor, dolayısıyla bu maliyetler artıyor” şeklinde konuştu.

Küresel ekonomik kriz 3 sene daha devam edecek!

Zelenski dün, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu başkanı Rafael Mariano Grossi ile basın toplantısı düzenledi

“UKRAYNA’NIN AYDA ORTALAMA 7 MİLYAR DOLARA İHTİYACI VAR”

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Dünya Bankası ve Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) forumuna videokonferans yoluyla yaptığı hitabında, savaşın neden olduğu ciddi “ekonomik kayıplar” sebebiyle Ukrayna’nın şu anda ayda ortalama 7 milyar dolara ihtiyacı olduğunu aktarmış, “Rus ordusu, Ukrayna’da ekonomik olarak hizmet edebilecek bütün şeyleri yok etmeyi hedefliyor. Buna tren istasyonları, gıda depoları ve petrol rafinerileri dahil” demişti.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.