adplus-dvertising

Kurduğu sistemle elektrik faturasını 3’te bire düşürdü

Ordu’da yaşayan emekli imam Ahmet Ergin, dere kenarına hurda malzemeleri de kullanarak kurduğu sistem ile evinin elektrik ihtiyacının büyük bir kısmını bedava karşılayabiliyor. Elektrik faturasının 3’te bir oranına düştüğünü belirten Ergin, olanağı olan herkesin yapması gerektiğini söylüyor.
Takip et
Kurduğu sistemle elektrik faturasını 3’te bire düşürdü
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Altınordu ilçesine bağlı Kayabaşı Mahallesi’nde ikamet eden 70 yaşındaki emekli imam Ahmet Ergin, hobi olarak başladığı elektronik işler ile uğraşısını ilerletti. Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Meslek Yüksekokulu Elektrik Bölümü’nden mezun olan Ergin, elektrik faturalarını düşürmek maksadıyla, evinin altında bulunan dereye bir sistem kurmak için çalışmalara başladı.

Kurduğu sistemle elektrik faturasını 3’te bire düşürdü

Yaptığı incelemelerin yanı sıra, elektrik mühendislerden de bilgiler alan Ergin, oturduğu evin ortalama 150 metre aşağısında bulunan derenin kenarına 6 sene önce elektrik üreten sistemi kurdu. Aralarında, hurdalıktan aldığı ve kullanılmış olan malzemeleri birleştiren Ergin, kurduğu sistem ile elektrik faturalarını 3’te bir oranına kadar düşürdü.

Kurduğu sistemle elektrik faturasını 3’te bire düşürdü

“Dere küçük de olsa değerlendirmek istedim”

Evinin 120 metre aşağısında bulunan dereden yararlanmak istediğini kaydeden Ergin, “1975 senesinde imam olarak göreve başladım ve KTÜ Meslek Yüksekokulu Elektrik Bölümünü bitirdim. Elektrik işlerine merakım vardı. Elektrik gittikçe yenilenebilir enerji konusunda devamlı tavsiyeleri dinledim. Ben de burada küçük bir deremiz olduğu için bu dereyi değerlendirmeye çalıştım. Deremizde şu anda su fazla fakat yaz aylarında az oluyor. Ben bu sistemi 50’lik boruya yetecek biçimde ayarladım. Suyu, derenin 220 metre yukarısından verdim” şeklinde konuştu.

Kurduğu sistemle elektrik faturasını 3’te bire düşürdü

“Elektrik faturam 3’te bir düştü, aydınlatmam yüzde 100 arttı”

Ahmet Ergin, kurduğu sistem ile aydınlanma sisteminin yüzde 100 arttığını söyleyerek, “2 kw alternatör var ve bu alternatör 500 devirde elektrik üretiyor. 500 devirde üretilen elektrik, ortalama 600-700 watt yapıyor. Yani bu sistem çamaşır makinesini çalıştırmıyor. Buzdolabı, soğutucu ve televizyon gibi eşyaları çalıştırıyor. 1000 watt ve üstü ile çalışan sistemleri çalıştırmıyor. Elektrik faturalarında yalnızca çamaşır makinesi etkiliyor. Elektrik faturalarım 3’te bire düştü, aydınlanma ise yüzde 100 arttı. Salonda, terasta, balkonda elektrik yakıyor, hatta çok dönüp elektriği fazla ürettiği için gece-gündüz bir de lamba yakıyorum. Buradaki imkanlarım biraz daha çok olsa ve su olsa bir evin her türlü ihtiyacını karşılayabilirim” diye, sistemi kurmak isteyenlere de tavsiyelerde bulundu.

Kurduğu sistemle elektrik faturasını 3’te bire düşürdü

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.