adplus-dvertising

Kurbanlık hayvanlar İstanbul’a giriş yapmaya başladı

Kurban Bayramı’nın yaklaşmasıyla kurbanlıklar İstanbul’a getirilmeye başlandı. Şehirdeki denetim noktalarında araçlar durdurularak hayvanların kulak küpeleri ve pasaportları kontrol ediliyor. Gece saat 00.00’dan itibaren kurbanlıkların kente girmelerine izin verilmeye başlandı. Kentin birçok noktasında yaratılan kurban pazarlarına götürülecek hayvanlar, kamyonlarla kente giriş yapıyor.
Takip et
Kurbanlık hayvanlar İstanbul’a giriş yapmaya başladı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

24 Haziran itibarıyla şehre getirilmesine izin verilen kurbanlık hayvanlar, Anadolu yakasında Kuzey Marmara Otoyolu Riva Canlı Hayvan denetim noktasında İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekiplerince denetleniyor. Denetimlerde farklı illerden İstanbul’a kurbanlık taşıyan araçlar durdurularak hayvanların kulak küpeleri ve pasaportları kontrol ediliyor.

Denetime takılan 52 Tır’a işlem uygulandı

Kurban Bayramı’nın son gününe kadar sürecek denetimlerde, evrakında eksiklik bulunan hayvan sahiplerine ve kurbanlıkları taşıyan aracın sürücüsüne idari para cezası uygulanırken, eksik evrak ve küpesiz raporsuz gelen 52 Tır’a işlem uygulanarak Tuzla’daki canlı hayvan borsasına yönlendirildiği söylendi.

Kurban Bayramına hazır olduklarını söyleyen İstanbul İl Tarım ve Orman Müdürü Ahmet Yavuz Karaca, “Kurban Bayramına sayılı günler kaldı. 2022 senesi Kurban Hizmetleri tebliği gereği 24 Haziran itibarıyla kurbanlıkların İstanbul’a girişleri başladı. Biz burada neyi kontrol ediyoruz? Öncelikle hayvanlar geldikleri noktada küpeleri takılıp veteriner sağlık raporları hazırlandıktan sonra bu tarafa doğru yola çıkıyorlar. Bunlar var mı yok mu? Yüklenen hayvanlarla küpelerle, raporlardaki hayvanlar birbirini tutuyor mu? Bir de biliyorsunuz Trakya bölgemiz şap hastalığından dolayı 2010 senesinden beri ari bölgemiz. Bu ariliği korumak için kurban bayramından 15 gün önce lüzumlu testleri yapılmış hayvanlar Trakya’ya geçiş sertifikasıyla beraber geçişlerini yapabiliyorlar. Bunların kontrollerini yapıyoruz.“ diyerek konuştu

“Küpesiz raporsuz gelen hayvanlar oldu”

52 Tır’a işlem uygulandığı söyleyen Karaca, “Hayvanlarla alakalı aksi bir vaziyet olduğunda, biz denetimlerimizi sıkılaştırdık, erken geldi kimileri, küpesiz raporsuz gelen hayvanlar oldu. Şu ana kadar da 52 adet Tır’a işlem uyguladık. Tuzla Hayvan Borsası’nda karantinaya aldık.” şeklinde konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.