Kurban Keserken okunması gereken dualar!

Kurban keserken yerine getirilmesi gereken bir takım görevler bulunmaktadır. Okunması gereken bir takım duaların olması da bu sorumluluklar arasına yer almaktadır. Öncelikli olarak ister kurban niyeti için kesilsin ister başka bir maksatla kesilsin besmele getirilmesi gerekmektedir. Hayvan kesimi sırasında bilerek besmele çekilmemesi uygun bir davranış değildir.
Takip et
Kurban Keserken okunması gereken dualar!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Kurban Keserken Okunacak Dualar Nelerdir?

Kurban keserken okunması gereken duaların bilinmesi gerekmektedir. Bir kurbanı kesmeden önce üç defa “Bismillahi Allahü ekber” denilmesi lazım. Ardından kurban sahibi yahut vekili tarafından “İnnî veccehtu vechiye lillezî fataras semâvâti vel arda hanîfen ve mâ ene minel muşrikîn.” duası okunur.

Okunduktan sonra hemen arkasından “İnne salâtî ve nusukî ve mahyâye ve memâtî lillâhi rabbil âlemîn.” denir. Sonrasında; Allahü ekber Allahü ekber. Lâ ilâhe İllâllahü vallahü ekber. Allahü ekber ve lillâhil hamd biçiminde tekbir getirilir ve Bismillahi Allahü Ekber denildikten sonra kurban kesilebilir.

Kurban Kesilirken Hangi Dua Okunur?

Kurban kesilirken besmele çekilmesi ve arkasından da bazı duaların okunması gerekmektedir. Kurban kesecek olan kişinin kesmeden önce üç kez “Bismillahi Allahü ekber” demesi lazım. Ardından ise “De ki: Şüphesiz benim namazım, ibadetim/kurbanım, yaşamım ve ölümüm tamamı âlemlerin Rabbi Allah içindir. O’nun ortağı yoktur. Bana yalnızca bu emredildi ve ben müslümanların ilkiyim.” (En’âm, 6/162-163) ayeti okunabilir.

Aynı zamanda okunması gereken ayetlerden birisi de “Ben, hakka yönelen birisi olarak yüzümü, gökleri ve yeri yaratana döndürdüm. Ben, Allah’a ortak koşanlardan değilim.” (En’âm, 6/79) olarak ifade edilebilir. Kurban kesmeye niyet ettikten sonra kurban kesmenin gerekliliklerinin de yerine getirilmesi oldukça mühimdir.

Kimler Kurban Kesmek ile Mükelleftir?

Kurban kesmek mal ile yapılan ibadetler arasında yer almaktadır. Akıl sağlığı yerinde olan ve ergenlik çağına girmiş olan kişilerin eğer dinen zengin sayılacak kadar mal varlığı bulunuyorsa kurban kesmesi gerekmektedir. Kişinin kurban kesmesi için temel ihtiyaçları ve borçları dışında 80.18 gr altın yahut değerinde bir eşyaya sahip olması gerekmektedir. Sahip olunan bir eşya, para yahut altın olabilir. Dinen bu koşullara uygun olan kişilerin kurban kesmeleri lazım.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.