Kurban Keserken Dikkat! 11 Bin Lira Ceza Yiyebilirsiniz

Kurban Bayramı'na 2 gün kalmışken kestikleri hayvana eziyet edenlere 800 lira ila 11 bin lira arasında değişen para cezaları uygulanacak.

Heyecanla beklenen Kurban Bayramı’na sadece 2 gün kaldı. Vatandaşların büyük çoğunluğu keseceği kurbanı satın aldı ve Bayram gününü beklemeye başladı. Belediye ekipleri vatandaşlara rahat nefes aldıracak kurban kesim yerleri konusunda titiz davranırken sokaklarda yıllardır oluşan çirkin görüntülerin tekrar edilmemesi için büyük çaba harcanıyor.


BÜYÜK CEZASI VAR

Ekiplerin dikkat ettiği bir diğer husus ise kesilecek hayvanlara yapılacak eziyetler. Böyle bir durumda zabıtaların mutlaka bilgilendirilmesini isteyen Eskişehir-Bilecik Bölge Veteriner Hekimler Odası Başkanı Mehmet Kızılinler, kestiği hayvana eziyet eden kişilere 800 lira il 11 bin lira arsında değişen idare para cezalarının uygulanacağını hatırlattı. Kızılinler konu ile ilgili yaptığı açıklamada şunları dile getirdi:

“HEMEN ZABITAYI ARAYIN”

İlkel şartlar altında, ev bahçesinde, apartman bölgelerinde kurban kesmek sağlık ve hijyen açısından doğru değil. Bunu gören çocukların psikolojilerinin bozulmasıyla ilgili ciddi sıkıntılar var, artık mahalle aralarında bu işlerin yapılmaması gerekiyor, kurbanların izinli alanlarda kesilmesi gerekiyor. Kesimde en önemli şey hayvanlara eziyet edilmemesi çünkü netice itibariyle kurban da olsa bir hayvandır. Bunların eziyet edilmeden düzgün şartlar altında bağlanması, düzgün bir şekilde kesilmesi ve kanlarının vücuttan tamamen boşaltılması gerekir. Özellikle apartman aralarında, bahçelerde düzgün şartlar olmadan hayvanlara eziyet eder tarzda bir yaklaşım görenlerin zabıtayı aramaları gerekiyor. Aynı şey kurban kesim yerlerinde olursa kurban komisyonundaki görevli arkadaşların aranması gerekiyor. 800 lira ile 11 bin liraya kadar para cezaları var, duruma göre kişiye göre değişiyor.

Sungur videosu yayınlandı, teröristlerin korkulu rüyası olacak!

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı