Kurban Eti Nasıl Yenir? Uzmanından Çok Önemli Bayram Uyarıları

Ünlü diyetisyen Neslihan Yumakgil "Kurban Bayramı'nda et kesilir kesilmez direkt sofraya getirilmemeli, en az 6 ile 8 saat arasında dinlendirilip, tüketilmelidir" diye vatandaşları uyardı.
Kurban Eti Nasıl Yenir? Uzmanından Çok Önemli Bayram Uyarıları
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Kurban Bayramı’nda birçoğumuz hayvar kesilir kesilmez etini tüketmeye başlıyoruz. Ancak bu çok riskli bir durum. Diyetisyen Neslihan Yumakgil de bu konuya değinerek bayrak günü et tüketecek vatandaşlara önemli uyarılarda bulundu. İşte Yumakgil’den bayram tüyoları:

“MUTLAKA ETİ DİNLENDİRİN”

Kurban Bayramı’nda et kesilir kesilmez direkt sofraya getirilmemeli, en az 6 ile 8 saat arasında dinlendirilmelidir. Dinlendikten sonra et pişmeye başlamalı. Pişirirken de daha sağlıklı yöntemler olan, ızgara, fırın ve buğulama şeklinde tercihler kullanılmalıdır. Çok fazla kavurma tarzını tercih etmemeliyiz. Maalesef bayramlarda etin kahvaltıda bile tüketildiğini görmekteyiz. Kahvaltıda et tüketme kültürünü çok fazla tercih etmemeye çalışın. Kahvaltıda düzenli bir şekilde yumurta, peynir olan bir kahvaltı yaptıktan sonra öğle veya akşam et tüketilmeli. Ancak öğlen et tüketilmesi akşam da sebze ağırlıklı beslenmek sağlık açısından daha faydalıdır. Vücutta etin sindirimi en az 6 saat sürdüğü için akşam saatlerinde et tüketmek kilo kontrolünü zorlaştırmaktadır.

Kurban Eti Nasıl Yenir? Uzmanından Çok Önemli Bayram Uyarıları

ŞERBETLİ TATLILARA DİKKAT

Tatlılar özellikle yine yemeklerin üzerine veya kahvaltıdan sonra değil de ara öğün saatlerinde tercih edilmeli. Yine tatlı tüketirken daha fazla şerbetli tatlılar değil de sütlü tatlıya yönelmeye çalışalım. Bayramda sütlü tatlı daha sağlıklı olur. Özellikle kilo kaybetmek isteyenler veya kilosunu korumak isteyenler bu dönemde tatlı tüketiminde sütlü tatlı tüketmeye dikkat etmeli. Şerbetli tatlı tüketenler için tavsiyem, tatlı yedikten 15 dakika sonra süt veya ayran tüketerek, kan şekerinizi dengelemenizdir.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.