Kurban Bayramı hangi güne denk geliyor

Kurban Bayramı ne zaman 2020? Mübarek Ramazan ayının gelmesi ile oruç ibadetini yerine getiren birçok kişi Kurban Bayramı'nın ne zaman idrak edeceğini merakla arama motorlarından araştırmaya devam ediyor. Tatil planları yapacak olan çoğu kişi Kurban Bayramı'nın hangi güne denk geldiğini araştırıyor. Peki, Kurban Bayramı ne zaman? Hangi güne denk geliyor? Detaylar haberimizde...
Takip et
Kurban Bayramı hangi güne denk geliyor
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Kurban Bayramı ne zaman 2020? Ramazan ayının idrak etmesi ile beraber çoğu kişi oruç ibadetini yerine getiriyor. Ramazan Bayramı’ndan sonra gelecek olan Kurban Bayramı’nın hangi günlere denk geldiği vatandaşlar tarafından en sık araştırılan konular arasında yer almaktadır. Vatandaşlar Kurban Bayramı’na kadar virüs salgınının etkisinin geçip geçmeyeceğini merak ediyor. Kurban Bayramı’nın kaç gün olduğunu ve ne zaman olduğunu sizler için araştırdık. Peki, Kurban Bayramı ne zaman? Hangi güne denk geliyor? Ayrıntılar haberimizde…

KURBAN BAYRAMI NE ZAMAN?

Kurban Bayramı’nın birinci günü bu sene 31 Temmuz 2020’de, dördüncü ve son günü ise 3 Ağustos 2020’de idrak edilecek. Kurban Bayramı resmi tatil günleri ise henüz belli değil.

KURBAN BAYRAMI’NIN ÖNEMİ NEDİR?

Sözlükte yaklaşmak, Allâh’a yakınlaşmaya vesile olan şey manalarına gelen kurban, dinî bir terim olarak, ibâdet amacıyla, belirli koşulları taşıyan hayvanı, kurban bayramı günlerinde usulüne uygun olarak kesmeyi ve bu maksatla kesilen hayvanı ifade eder.

Akıllı, hür, mukim ve dini ölçülere göre zengin sayılan mümin, ilâhî rızayı kazanmak gayesiyle kurbanını keser. Böylece hem maddi vaziyeti yetersiz olup kurban kesemeyenlere yardımda bulunmuş, hemde Cenab-ı Hakka yaklaşmış olur. Kurban ibadeti, İslam toplumlarının şiarı sayılan ibadetlerden biri olarak asırlardan beri yerine getirilmektedir. Kurban, bir Müslüman’ın gerektiğinde tüm varlığını Allah yolunda feda etmeye hazır olduğunun bir nişanesidir.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.