adplus-dvertising

Kur’an-ı Kerim yaktıktan sonra ülke karıştı! Savaşın eşiğindeler…

Aşırı sağcı Danimarka-İsveç vatandaşı Rasmus Paludan’ın Kur’an-ı Kerim yakmasının sonrasında son 3 gündür birçok şehirde şiddet olayları patlak verdi. Norrköping şehrinde polisin uyarı ateşi açması neticesi 3 kişi yaralandı.
Takip et
Kur’an-ı Kerim yaktıktan sonra ülke karıştı! Savaşın eşiğindeler…
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İsveç’te Stram Kurs (Sıkı Yön Partisi) lideri aşırı sağcı Danimarka-İsveç vatandaşı Rasmus Paludan’ın geçtiğimiz perşembe günü Linköping şehrindeki bir meydanda Kur’an-ı Kerim’i yakması sonrası ülkedeki birçok şehirde şiddet olayları patlak verdi.

Aşırı sağcılar ve karşı göstericiler arasında çıkan olaylarda araçlar ateşe verilirken, aralarında polislerin de bulunduğu çok sayıda kişi yaralandı.

Ülkenin doğusundaki Norrköping şehrinde polisin, protestocuları dağıtmak için açtığı uyarı ateşinde 3 kişinin yaralandığı bildirildi. Çıkan olaylarda çok sayıda aracın ateşe verildiği ve en az 17 kişinin gözaltına alındığı aktarıldı.

Dün ülkenin güneyindeki Malmö şehrinde Stram Kurs destekçilerinin düzenlediği miting sırasında ise bir otobüsün de aralarında bulunduğu çok sayıda araç ateşe verilmişti.

Çıkan olaylarda şu ana kadar 16 polis yaralandı
Geçtiğimiz perşembe gününden bu yana patlak veren olaylarda şu ana kadar 16 polisin yaralandığı ve çok sayıda polis aracının ateşe verildiği ifade edildi.

Kur’an-ı Kerim yaktıktan sonra ülke karıştı! Savaşın eşiğindeler…

İsveç Ulusal Polis Şefi Anders Thornberg dün yaptığı açıklamada, protestocuların polis memurlarının hayatlarına kast ettiğini belirtmiş, “Daha önce şiddetli isyanlar gördük. Ama bu başka bir şey” demişti.

Irak ve İran’dan İsveç’e nota
Irak ve İran, Kur’an-ı Kerim’e yönelik çirkin saldırı sebebiyle İsveç’e nota verdi.

Kur’an-ı Kerim yaktıktan sonra ülke karıştı! Savaşın eşiğindeler…

Öte yandan Danimarka’da ırkçılık da dahil birçok suçtan 2020’de bir ay hapis cezasına çarptırılan Paludan, Fransa ve Belçika’nın yanı sıra öbür Avrupa ülkelerinde de benzer Kur’an-ı Kerim yakma eylemleri planladığı biliniyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.