adplus-dvertising

Kur korumaları mevduat hesapları için süre uzatıldı!

TBMM'de 27. Dönem 6. yasama yılında yoğunluk var. Seçim öncesi son yasama yılında birçok düzenleme TBMM'nin gündeminde. Başta KYK, EYT, fatura desteği olmak üzere birçok konu için çalışmalar devam edilirken kur korumalı mevduat hesabı desteğinin de 31 Aralık 2023 tarihine kadar uzatıldığı öğrenildi.
Takip et
Kur korumaları mevduat hesapları için süre uzatıldı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Seçimlerden önce son yasama senesi olacak olan 27. Dönem 6. Yasama Senesi’nda TBMM’nin gündemi yoğun olacak. TBMM’deki tören, Atatürk Anıtı’na çelenk konulmasıyla başlayacak. TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Genel Kurul’da birleşimi açacak ve sunuş konuşmasını yapacak. Şentop, Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ı Genel Kurul’a takdim edecek.

TBMM’de gerçekleştirilecek görüşmelerde birçok madde görüşülecek. Milyonları ilgilendiren haberlerin Meclis’ten beklendiği bu hafta EYT, kur koruma, fatura destekleri için tarihler ve miktarlar belli olacak.

Başkan Erdoğan, yeni yasama senesi açış konuşmasını yapacak. TBMM’nin açılışı dolayısıyla Genel Kurul’un sonrasında tören alanında resepsiyon düzenlenecek.

TBMM’nin yeni yasama senesinde ilk olarak kamuoyunda “dezenformasyonla mücadele kanunu” olarak bilinen Basın Yasası ile Bazı Yasalarda Değişiklik Yapılmasına Dair Yasa Teklifi’ni yasalaştırılacak. Öte Yandan ilk hafta içinde TBMM Genel Kurulu’nda Anayasa Mahkemesi ile Kişisel Verileri Koruma Kuruluna mensup seçimi yapılacak.

AK Parti milletvekilleri tarafından Meclis Başkanlığı’na sunulacak olan “torba yasa” teklifinde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bakanlar tarafından kamuoyuyla paylaşılan ve yasal düzenleme gerektiren konular da yer alacak.

EYT YIL BİTMEDEN TAMAMLANMIŞ OLACAK

EYT olarak bilinen emeklilikte yaşa takılanlarla alakalı düzenleme 2022 bitmeden yasalaşacak, 2023’ten itibaren yaşama geçecek. Kredi Yurtlar Kurumuna borcu olan gençlerin borçlarının faizlerinin silinmesine yönelik yasal düzenleme bunlardan biri olacak. Düzenlemeyle, işverenlerin çalışanlarına elektrik ve doğal gaz desteklerinin 1000 liralık kısmının gelir vergisi ile sigorta prim kesintisinden muaf tutulacak.

YEŞİL PASAPORT

Son 3 takvim senesi itibarıyla senelik yaklaşık ihracatı 500 bin ila 10 milyon dolar arasında olan şirketlerin 2 yetkilisine yeşil pasaport verilecek.

GÜNEŞ ENERJİSİ

Konutların çatılarında güneş enerjisinden elektrik imalatının vergiden istisna olan 25 kilovatlık kısmı 50 kilovata kadar çıkacak.

BORÇLARIN SİLİNMESİ

15 Ağustos 2022’den önce icra takibi başlatılan 2 bin lira ve altındaki alacaklar tasfiye edilecek, bu rakam kurumların vergilerinden indirilecek.

BERTARAF EDİLECEK

Varlık yönetim firmalarına devredilen alacakların 2 bin 500 liraya kadar olan kısmını istisna edilecek, ortalama 1 milyon kişinin bankalara olan kredi kartı ya da başka borçlarından dolayı sıkıntıları bertaraf edilmiş olacak.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.