adplus-dvertising

Kulüplerin borcu günden güne arttı

11 Mayıs 2022, 11:21 tarihinde eklendi
Türkiye’de finansal sıkıntılar yaşayan kulüpler günden güne borcunu katlıyor. Türkiye Gazetesi’nin haberine göre, geçen sene bankalarla 9 milyar TL’lik borç yapılandırmasına giden 4 büyük kulübün mevcut borcu 17 milyar TL’ye yükseldi.
Takip et
Kulüplerin borcu günden güne arttı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Türkiye Gazetesi, kulüplerin mali yapısıyla alakalı yaptığı araştırma haberde, mevcut finansal krizin günden güne daha da içinden çıkılamaz bir hal aldığını gösterdi. Türk futbol kulüplerinin borçluluğu ve finansal sıkıntıları çözülemeyen bir düğüm haline geldi. Özellikle dört büyük kulüp; Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş ve Trabzonspor’un içinde bulunduğu ekonomik kriz her geçen gün daha da derinleşmeye başladı. Geçtiğimiz sene bankalar tarafından 9 milyar TL’lik borç yapılandırması uygulanan dört büyük kulübün, bugün mevcut borcu 17 milyar TL’ye dayandı. Dövizdeki artış ve yanlış transfer politikaları ekonomik krizi daha da körükledi. Kulüplerin son açıklanan KAP verilerinde senelik milyonlarca lira zarar yazdığı görüldü.

Kulüplerin borcu günden güne arttı

Mali bilançolara göre en çok zararı Trabzonspor duyurdu. Trabzonspor 418 milyon lira, Beşiktaş 396 lira, Galatasaray 174 milyon lira ve Fenerbahçe 133 milyon lira zarar açıkladı. Tüm bunlar meydana gelirken kulüplerin gelirleri de geçen seneye göre iki kat arttı. Toplam dört büyük kulüp bu sezon 3 milyar TL hasılat elde etti. Geçen sene bu rakam 1 milyar 615 milyon TL idi. Gelirde Fenerbahçe lider olurken, bu takımı Galatasaray, Beşiktaş ve Trabzonspor takip etti.

Falcao’nun attığı 1 gol 7,5 milyon TL

Dört büyük kulüp, sadece geçen sezon 1 milyar TL’lik transfer harcaması gerçekleştirdi. Fenerbahçe 4 senede 11 forvet transfer etti. Bu transferler için 52,5 milyon Euro ödedi. Vedat Muriç ve Frey’in satışından 22 milyon Euro gelir elde eden sarı-lacivertliler, 11 forvet transferi ile 30 milyon Euro zarar yazdı. Aynı biçimde Galatasaray, Radamel Falcao transferinde büyük hezimet yaşadı. Kulübe 15 milyon Euro’ya mal olan Kolombiyalı yıldızın attığı 1 gol, 7,5 milyon TL oldu. Dört büyük kulübün yaptığı 1 milyar liralık harcama hem ekonomiye hem de sporseverlere büyük zarar verdi. Yapılan transferler, döviz olup sanki yurt dışına uçtu.

Kulüplerin borcu günden güne arttı

Her ne kadar bazı satışlardan kar elde edilse de genel tabloda kulüpler ekonomik krizin içine saplandı. Yanlış transferlerin finansı ise stat gelirleri, yayın gelirleri, forma satışları gibi alanlardan karşılandı. Dolasıyla dört büyük kulüp hem kendi taraftarlarına hem de ülkeye büyük gol atmış oldu.

Henüz sonuçlanmayan yayın ihalesinde de eski rakamlar yer almayacak ve kulüplerin gelirlerinde önümüzdeki sene düşüş olacak.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.