Facebook
Twitter
LinkedIn
YouTube
Instagram
Haber.com
İstanbul
AÇIK
27°
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Amasya
Ankara
Antalya
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkari
Hatay
Isparta
Mersin
İstanbul
İzmir
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırklareli
Kırşehir
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Kahramanmaraş
Mardin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yozgat
Zonguldak
Aksaray
Bayburt
Karaman
Kırıkkale
Batman
Şırnak
Bartın
Ardahan
Iğdır
Yalova
Karabük
Kilis
Osmaniye
Düzce
Haber Kültür Sanat Da Vinci geliyor: Son durak İstanbul!

Da Vinci geliyor: Son durak İstanbul!

Ünlü İtalyan ressam Leonardo Da Vinci'nin ölümünden 505 yıl sonra bile sırları hala çözülememiştir. Osmanlı padişahı 2.Beyazıt için Haliç'te köprü projesi hazırlayan Da Vinci'nin bu hayali gerçekleşmemiştir. Ancak "Leonardo Da Vinci'nin Yolu" projesiyle anısını yaşatacaktır.

3 Dakika
OKUNMA SÜRESİ
Da Vinci geliyor: Son durak İstanbul!

Rönesans Dehası Leonardo Da Vinci'nin Gizemleri Hala Çözülmeyi Bekliyor

Rönesans döneminin en önemli isimlerinden İtalyan ressam Leonardo Da Vinci'nin ölümünün üzerinden 505 yıl geçti.

Leonardo Da Vinci'nin Yolu Projesi İstanbul'u Heyecanlandırıyor

Ancak birçok film ve romana konu olan Da Vinci'nin yaşamındaki sırlar halen merak konusu. Öyle ki, Da Vinci ölümünden sonra bile yapıtları ve gizemleriyle milyonlarca insanı peşinden sürüklemeye devam ederken, İstanbul'u da kapsayacak özel bir kültür projesi ise büyük heyecan yaratmış durumda. İtalyan ressamın yaşarken gittiği veya temas ettiği şehirlere yönelik İtalya'daki Vinci kasabasında başlatılan "Leonardo Da Vinci'nin Yolu" projesi İstanbul'a kadar uzayacağı açıklanırken, proje kapsamında ünlü ressamın doğduğu Vinci kasabası ile megakent arasında dostluk köprüsü oluşturulması da hedefleniyor.

İstanbul'a Taşınacak Olan Leonardo Da Vinci'nin Yolları Etkinlikleri

Geçtiğimiz gün İstanbul Beyoğlu'nda düzenlenen toplantıda, "Leonardo da Vinci'nin Yolları" anlamına gelen Le Vie di Leonardo da Vinci Vakfı yöneticileri (The European Leonardo da Vinci Ways), Rönesans ustasının izlerini İtalya, Fransa, Slovenya’nın ardından Türkiye’ye taşınacağını duyurdu. Le Vie di Leonardo da Vinci Vakfı’nın düzenleyeceği etkinliklerin ilk ayağını 15 Haziran 2024’te açılacak olan “Leonardo da Vinci’nin Yolu” sergisi oluşturacak. Şefik Uğur Bekdemir ve Marcus Graf'ın küratörlüğünü yapacağı sergi, İtalya'dan Fransa'ya, oradan Slovenya'ya ve nihayet Türkiye'ye gelerek yolculuğuna devam edecek.

Dr. Mustafa Tolay ve Vinci Kasabası ile İstanbul Arasında Köprü Oluşturulması

Öte yandan uzun süredir Vinci kasabası ile İstanbul arasında köprü oluşturulmasını sağlamak için çalışmalar yürüten ve Türkiye'nin tek Leonardo da Vinci uzmanı sayılan Dr. Mustafa Tolay, Leonardo Da Vinci'nin sırları hakkında önemli açıklamalarda bulundu. 50 yıldır Leonardo araştırmaları yapan ve 30 yılı aşkın süredir Da Vinci'nin doğduğu, Vinci kasabasında çalışmalarını sürdüren Dr. Mustafa Tolay,"İBB yöneticileri ile 4 yıl önce yaptığımız görüşmede, İstanbul'da, Da Vinci Müzesi kurulması için olumlu yanıt almıştım. İtalyan ressam Da Vinci'nin, İstanbul ile olan bağı çok önemli. Osmanlı padişahı 2. Beyazıt, Haliç'e bir köprü yaptırmak istiyordu. 2. Beyazıt'ın bu hamlesi, Leonardo da Vinci'nin de kulağına gitmiş ve Galata için bir köprü tasarlamıştı" dedi.

Leonardo Da Vinci'nin Gizemleri ve Fikirleri Üzerine Çalışmalar

Dr. Tolay, Da Vinci'nin yaşadığı dönemde Vatikan'ın baskısı nedeniyle gizli olarak bilimsel alışmalar yürüttüğümü dile getirerek, "Da Vinci arkadaşlarıyla birlikte ezoterik öğretiler üzerinde çalışıyordu. Özellikle Ortadoğu kaynaklı bilgileri klasik dogmatik kilise söylemlerine karşı çalışmalarında kullandı. Da Vinci tıpkı Dante ve Galileo gibi gizli gizli çalışmak zorundaydı. Da Vinci, simya çalışmaları da yapıyordu. Hermetik ve Okültik denilen gizli ilimlerle de uğraşmaktaydı." Dr. Tolay; ". Üstelik Da Vinci, İstanbul Boğazına da köprü yapmak istediğini belirtmişti.

Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *
Tatil için kiraladığı villada aniden rahatsızlanan Yücel Erkalmış, Ölü bulundu!

Tatil için kiraladığı villada aniden rahatsızlanan Yücel Erkalmış, Ölü bulundu!

Sponsorlu bağlantılar