adplus-dvertising

Küle dönen ormanlar yeşerdi

25 Haziran 2022, 09:23 tarihinde eklendi
Balıkesir’de 2002 ve 2013 senelerinde iki büyük yangın ile sarsılan Kepsut’un kırsal mahalleleri aradan geçen seneler sonunda yangının izlerini silerek, yeşil doğası ile boy gösterdi.
Takip et
Küle dönen ormanlar yeşerdi
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Marmaris’te meydana gelen orman yangınları ile beraber, yangınların doğaya verdiği tahribat bir defa daha gözler önüne serildi. Balıkesir’in Kepsut, Dursunbey ve Bigadiç ilçelerinde bulunan kırsal mahalleleri seneler önce yaşadıkları yangının izlerini sildi. Kepsut’un Sarıfakılar, Tilkicik, Ovacık, Dombaydere, Sarıçayır gibi köylerini etkileyen ilk yangın 2002 senesinde meydana geldi.

Ortalama 3 bin hektarlık alanda etkili olan yangında 14 ev küle dönerken, evden çıkamayan Bedriye-Süleyman Barut çifti ise yaşamını yitirdi. Yangın rüzgarın etkisi ile Kepsut ve Dursunbey ilçelerinin arasındaki köyleri sanki yakıp geçerken, 10’a yakın köy de boşaltılmıştı. Meydana Gelen kötü günler ise hiç bir zaman hatıralardan silinmedi. Sarıfakılar kırsal mahallesi yakınlarında bulunan tabelada yazan ’12 Ağustos 2002 tarihini unutamam’ yazısı bugün yangına karşı bir uyarı niteliği taşıyor.

Küle dönen ormanlar yeşerdi

Bölgede meydana gelen 2. yangın ise Sarıfakılar kırsalında çıktı. Elektrik tellerinden çıktığı belirlenen yangında bin 500 hektarlık ormanlık alan zarar gördü, 50 civarında büyükbaş hayvan telef oldu. Köyler ise tekrardan boşaltıldı. Bu yangın ise Kepsut ile Bigadiç ilçeleri arasındaki kırsal mahallelerinde etkili olurken, yangın 3 günde kontrol altına alınabildi.

Yaktı geçti

Bugün yemyeşil doğası ile kendini gösteren Sarıfakılar, Ovacık, Dombaydere kırsal mahallelerinde yaşayanlar o kara günleri akıllarından çıkartmıyor. Sarıfakılar Muhtarı İlyas İpek, “2002 senesinin 12 Ağustosuydu. Sonra 2013’de çıktı. O yangın ilk bu noktada (Sarıfakılar) çıktı ve ilerledi. Tahminim 20 kilometrelik bir alanda etkili oldu. Yanan yer çok büyük. 3 günde kontrol altına alındı ama soğutması falan 1 hafta uğraştık burada. Yangından sonra devletimiz yeşillendirme çalışmalarına başladı. Bugün kendimiz de tedbir alıyoruz, orman yetkililerinin bize verdiği su tankerleri var. Bir şey olduğunda ilk bununla müdahale ediyoruz. Geçen yıl burada ufak bir yangın oldu, ormanın bile haberi olmadan biz kendimiz halettik. 2002’de yanan bazı yerler dahi aradan 20 yıl geçmiş yeni yeni eski haline geldi” şeklinde konuştu.

Küle dönen ormanlar yeşerdi

Yangınları yaşayan Sarıfakılar sakini Muharrem İpek, ise o günleri anlatırken duygu dolu anlar yaşadı. İpek, “Ağustosun 12’siydi. Hafif bir duman vardı. Sonra rüzgar lodos çok hızlandı. Rüzgarla beraber yaktı geçti her yeri. İhtiyarlar vefat etti. Herkes canını kurtardığına baktı. Dursunbey’e kadar komple yandı, doğu köyleri çok etkiledi. Sonraki yangın elektrik kablolarından çıktı. O yangında poyraz vardı. O rüzgarda Bigadiç ilçesine doğru alevleri götürdü. Bigadiç ile Kepsut arası yandı. O yangın daha hızlıydı. Akşama kadar her tarafı bitirdi” şeklinde konuştu.

Ağaçlandırma çalışmalarını anlatan Muharrem İpek, “Her tarafı tekrardan diktiler. Dozerler sürdü, zarar gören ağaçlar kesildi. Fidanlar dikildi, kendiliğinden kalan tohumlarda yeşerdi. Toprak sürüldüğü için onlarda büyüdü. Biz bunu yaşadık, ‘Ya bir şey olmaz’ denmesi nelere mal oluyor? Marmaris’i izledim sabah, aynı günleri yaşadım. Kendi önlemimizi de alıyoruz, en ufak bir olayda kendimiz müdahale ediyoruz” şeklinde konuştu.

Bugün yemyeşil

Alevlerle mücadele eden kırsal mahalleler uzun seneler sonunda yangının kara izlerini sildi. Yapılan ağaçlandırma çalışmaları ile bölge çam, kızılçam, meşe ormanları oluştu. Oluşan ormanlar ise havadan görüntülendi. Öte Yandan yangınlardan sonra kırsal mahallelere yangınla mücadele çerçevesinde onlarca su tankeri verildi. Yangını tecrübe etmiş olan kırsal mahallelerin yakınlarına ise helikopterlerin su alabileceği minik göletler de ağaçlandırma alışmalarına ek olarak yapıldı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.