adplus-dvertising

Kulakları ezanda, gözleri yangın ihbar ışığında

İtfaiye erleri, Ramazan Ayında oruçlarını tutarken bir taraftan da görevlerini yerine getiriyor. İftar sofrasında kulakları ezanda, gözleri ihbar ışığında olan itfaiyeciler, gelen yangın bilgisi ile yemeklerini yarıda bırakıp olay yerine koşuyor.
Takip et
Kulakları ezanda, gözleri yangın ihbar ışığında
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İstanbul Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı ekipleri Ramazan ayında oruçlarını tutarken bir taraftan da görevlerini yerine getiriyor. Ara Sıra sahur ve iftarı olay yerinde yapan, ara sıra de ezan vakti ihbarla yangın yerine koşan ekipler canlarını hiçe sayarak görev yapıyorlar.

Kulakları ezanda, gözleri yangın ihbar ışığında

Avcılar İtfaiye İstasyonu’nda her türlü zor koşullara karşın görevlerini yapan itfaiye ekipleri, ezan saatinde nöbet arkadaşları ile beraber oruçlarını açtı. İtfaiye erleri yemeklerini yerken telsiz başında bir nöbetçi bırakarak muhtemel bir ihbara karşı hazır bekledi. Yemeklerini yiyen itfaiye erlerinin kulakları gelecek olan anonsta olurken, gözleri de olayın büyüklüğünü gösteren ışıklarda. Işık yanıp, anonsu duyan ekipler, iftar yemeklerini yarıda bırakıp olay yerine gitmek için araçlarına koştu. Ailelerini kurtarmaya gider gibi gelen yangın anonsuna hareketlenen ekipler, vakit kaybetmemek için koruyucu giysilerini araçlarında giydi. İtfaiye erlerinin yangına gidiş anı ise havadan görüntülendi.

Kulakları ezanda, gözleri yangın ihbar ışığında

Ocak ayından buyana Avcılar İtfaiye İstasyonunda bin 142 olaya müdahale edildi. Ramazan Ayı başladığından bu yana ise, 120 olaya müdahale edildi. Öte Yandan, Avcılar itfaiyesi İstanbul genelinde en fazla yangına müdahale eden grup olma özelliğini de taşıyor.

Kulakları ezanda, gözleri yangın ihbar ışığında

27 seneden beri itfaiyede çalışan Ekip Amiri Sefettin Çavuş , “Bu yıl 2022 senesinde Ocak ayından itibaren bin 142 olaya müdahale ettik. Ramazandan beri 120 olaya müdahale ettik. Bir sürü olay oluyor bunu yangınla sınıflandırırsak Avcılar itfaiyesi İstanbul genelinde en fazla yangına müdahale eden grup. Bu akşam da arkadaşlar tam yemeğini aldı orucunu bozdu, bir çatı yangını yaşandı. Olay yerinde sahur yaptığımız çok oldu. Ara Sıra sahura bir saat iki saat kala. Yangın çıktığında yangının vaziyetine göre eğer çatı yahut fabrika yangını ise mutlaka cebimize yarım ekmek arası bir şeyler alıp ‘arkadaşlar sahura buraya gelemeyeceğiz herkes hazırlığını yapsın der gibi’ zaten yemekhaneden hazırlıklı olabiliyoruz. Eğer yetişemezsek diyerek. Yangın yerinde sahur yaptığımız iftar yaptığımız zamanlarda oldu. Yangın büyük olduğunda birkaç grup çalışıyoruz” diyerek konuştu.

Kulakları ezanda, gözleri yangın ihbar ışığında

“Yanlış parklardan dolayı sorun yaşıyoruz”

Vatandaşlara çağrıda bulunan Çavuş, “Vatandaşlardan istediğimiz bize duyarlı olmaları. Siren sesini duyduğu zaman mutlaka fermuar biçiminde bize yol vermeleri. Önceden biz anons ederken sağ şeridi açın sol şeridi açın gibi anonslar yapıyorduk. Fakat dünyada iki şeritli akan bir yolda sağdan gidenler daha sağa soldan gidenler daha sola yanaşmak münasebetiyle itfaiye araçlarına fermuar biçiminde ortadan bir geçiş güzergahı açılmasını istiyoruz. Belki de trafikte olan bir kişinin evine de gitmiş olabiliriz. Bir yakınını da kurtarmış olabiliriz. Yanlış parklardan muzdarip oluyoruz. Yanlış parklardan dolayı sokağa girememe merdiven araçlarımızı açamama gibi yada itfaiye musluklarından su alacağımız zaman önüne park edildiğinde su alırken sorun yaşıyoruz. Yolda bir dakikalık zaman belki bizi bir saat belki iki saat geciktirecek. Vatandaşlarımıza çağrımız siren sesini duyduğu zaman fermuar biçiminde kenara çekmeleri itfaiye aracının geçmelerine yardımcı olmaları” şeklinde konuştu.

Kulakları ezanda, gözleri yangın ihbar ışığında

“Kadınlar kendinize güvenin cesaretli olun”

Bir senedir itfaiye teşkilatında görev yapan Leyla Kaya ise, ”300 senelik bir teşkilat geçmişten gelen bir düşünce var. İtfaiye erkek mesleğidir diyerek. Biz bu tabuları yıkmaya geldik. Ben tek değilim 37 kızla birlikte girdik. Kadınlar kendilerine güvendikten sonra her şeyi yapabilirler. Teşkilata girdik mutluyuz. 1 sene içinde bir çok olaya gittim. Bir çatı dairesinde. Çatı komple yanmış adam Allah razı olsun şeklinde konuştu geçmiş olsun diyorsun ama içimizden bir ses keşke yanmasaydı diyor. Kadınlar kendinize güvenin cesaretli olun. Bu meslek yalnızca erkekler için değil. Kadınlarda yapabilir bu mesleği” diyerek konuştu.

Kulakları ezanda, gözleri yangın ihbar ışığında

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.