Kudüs saldırısı sonrası Azerbaycan’dan İsrail’e destek

Azerbaycan İsrail ilişkisi! Mescid-i Aksa'ya yapılan saldırı sonrası tüm İslam alemi ayağa kalkmışken Azerbaycan halkının tepkisi sosyal medyada tartışmalara sebep oldu. İsrail bayrakları altına destek mesajları gönderen Azerbaycan vatandaşları özellikle Türk kullanıcılar tarafından eleştiri yağmuruna tutuluyor.
Takip et
Kudüs saldırısı sonrası Azerbaycan’dan İsrail’e destek
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Azerbaycan ile Ermenistan arasında çıkan Karabağ çevresindeki çatışmalarda Azerbaycan’ı destekleyen İsrail Azerbaycan ile derin stratejik ilişkiler yürütüyor. Karabağ savaşında İsrail’de sokaklara dökülen halk Ermenistan karşısında savaşan Azerbaycan ordusunun yanında olmuştu. Türkiye’den sonra Azerbaycan’ı Ermenistan karşısında en çok destekleyen ülke İsrail oldu.

İsrail’in Ramazan ayında Mescid-i Aksa’ya yaptığı haince saldırı ise tüm İslam coğrafyası tarafından kınandı. İslam ülkeleri toplanarak Filistin sorununu değerlendirirken masaya yatırılan seçeneklerde askeri bir müdahale dahi bulunuyor. Azerbaycan kanadından olaylarla ilgili henüz taraf seçici bir açıklama yapılmamasına karşın Azerbaycan halkı özellikle sosyal medya üzerinden İsrail’e destek veriyor.

Kudüs saldırısı sonrası Azerbaycan’dan İsrail’e destek

AZERBEYCAN VE FİLİSTİN ARASINDA NE VAR

Azerbeycan ile Filistin’in arasındaki ilişkilerin gerilmesindeki en büyük sebeplerin başında Filistin’in Ermenistan’a verdiği destek geliyor.

Ermeni “soykırım” iddialarının 100. yılı nedeniyle Filistin’de 26.04.2015 tarihinde bir pul bastırıldı. Ermeni Haber Ajansı, pulun Filistin’de bastırıldığını duyurdu. sosyal medyada tartışma yaratan “Ermeni soykırımının 100. yılı” anısına basılmış pul için “Filistin Ermeni Soykırımının 100. yıldönümüne adanmış bir pul ” ifadelerini kullanmıştı.

O zamanlar söz konusu pula Türk İslamcı kesimden eleştiri gelmişti. Söz konusu pul için “Bu pul, Filistin hükümetinin bilgisi dışında bastırmış anı puludur” ifadelerini kullanılmıştı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.