adplus-dvertising

Küçükçekmece’de Menekşe Deresi kırmızıya büründü

İstanbul Küçükçekmece’de bulunan Menekşe Deresi’nin rengi kırmızıya büründü. Kirliliğin çok olduğu görülen dere havadan görüntülendi. Derede önceden çok balık türü olduğunu ifade eden balıkçı Ertan Turan, “Eskiden balık tutardık burada ama bazı zamanlar dışında canlı yok” şeklinde konuştu.
Takip et
Küçükçekmece’de Menekşe Deresi kırmızıya büründü
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Küçükçekmece’de, Göl ile Marmara Denizini birbirine bağlayan Menekşe Deresinin rengi kırmızıya büründü. Geçtiğimiz senelerde da rengi değişen dere, Marmara Denizi ile Küçükçekmece Gölü arasındaki bağlantıyı yaratıyor. Çevrede oturan vatandaşlar ve balıkçılar her yıl rengi değişen dereye çözüm bulunmasını istiyor. Ortalama 3 hafta önce gölde suyun çekildiği görülürken, derede oluşan kırmızı rengi de endişeye neden oldu. Rengi değişen dere dronla havadan görüntülendi.

“Yıllarıdır biriken pisliğin neticesi”

Dere ve gölde oluşan kirlilikle alakalı konuşan balıkçı Ertan Turan, “Senelerin birikimi, pisliklerin birikimi, 1978-1980’lere kadar biz yüzüyorduk. Dere burası, göl daha arkada asıl pisliğin kaynağı orada. Lodos geldiği zaman temizleniyor biraz ama poyraz geldiği zaman göldeki senelerin birikimi pisliğini, kot fabrikalarının renkliliği sağdan soldan gelen akıntılar, pislikler bu hale getirdi. 40-45 yılda bu hale geldi. Büyükşehir herhangi bir çalışma yapmıyor. Boğaz yapılacak diyerek de bu şekilde kaldı. Koku şuanlık yok ama yazın çok yoğunlaştığı zaman oluyor. Bunun üstünde bitki gibi bir şey oluşuyor o zaman koku yapıyor” diyerek konuştu.

“Eskiden balık tutardık ama şuanda canlı yok”

Derede eskiden çok balık olduğunu ama şuanda bazı zamanlar dışında canlı yaşamadığını anlatan Turan, “1980’lere kadar turna balıklarını tutardık. Şuanda çok ender, deniz basarsa kefal gelebiliyor, başka canlı yok. Eskiden burada Mersin Balığını bile yakalamışlar. Ama şuanda çevremizi temiz tutmuyoruz. Elimizdeki değerlere sahip çıkmıyoruz” ifadelerini kullandı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.