adplus-dvertising

Küba’daki ham petrol depolama tesisinde 1 yakıt tankı daha patladı: 3 yaralı

Küba’nın Matanzas şehrinde ham petrol depolama tesisinde yıldırım düşmesi neticesi çıkan yangın devam ederken, 1 yakıt tankında daha patlama yaşandı. Patlamada 3 kişi yaralandı.
Takip et
Küba’daki ham petrol depolama tesisinde 1 yakıt tankı daha patladı: 3 yaralı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Küba’nın batısında yer verilen Matanzas kentinde bir sanayi bölgesindeki ham petrol depolama tesisinde 5 Ağustos’ta yıldırım düşmesi neticesi başlayan yangın, günlerdir süren mücadeleye karşın kontrol altına alınamadı. Her biri 50 bin ton kapasiteli 8 ayrı yakıt tankının bulunduğu depolama tesisinde daha önce 2 tankın patlamasının sonrasında bugün 1 yakıt tankında daha patlama yaşandı. Son patlama sebebiyle çevredeki bazı sanayi tesislerinin ve bölgedeki çalılık alanların zarar gördüğü bildirildi. Sanayi bölgesinin yakınlarındaki yerleşim yerlerinde yaşayan 4 binden fazla kişi ise güvenlik sebebiyle tahliye edildi.

Matanzas Valisi Mario Sabines Lorenzo, son patlamanın tesislerdeki yangında sızan yakıtla beraber alevlerin 3’üncü tanka ulaşması sebebiyle yaşandığını ifade ederek, tesisteki facianın boyutunun daha da arttığını söyledi.

Patlamada 3 kişinin yaralandığı aktarılırken, geçtiğimiz cuma gününden bu yana 120’den fazla kişi yaralandı, 1 kişi yaşamını yitirdi. 16 itfaiyecinin ise hala kayıp olduğu söylendi.

Dumanlar Havana’ya ulaştı

Yangın sebebiyle çıkan dumanın ortalama 100 kilometre uzaklıktaki başkent Havana’ya ulaştığı aktarıldı. Matanzas kentindeki akaryakıt depolama tesisinde meydana gelen yangınla mücadeleye denizden su taşıyan birkaç askeri helikopterin havadan desteğiyle devam ediliyor. Facia nedeniyle Küba’ya destek olan Venezuela ülkeye 35 personel, Meksika ise endüstriyel yangınla mücadelede tecrübeli 76 personel gönderdi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.