Küba ile Sağlık İşbirliği

Türkiye ile Küba arasında imzalanan mutabakat zaptı kapsamında etkili ve kaliteli cihazlara erişim sağlanma konusunda iş biriliği için bir adım atıldı.

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) ile Küba Devlet İlaç ve Tıbbi Cihazların Kontrol Merkezi (CECMED) arasında etkili ve kaliteli cihazların erişiminin sağlanması konusu üzerinde imzalanan mutabakat zaptını Sağlık Bakanı Fahretti Koca yaptığı yazılı açıklamada değerlendirdi. Koca açıklamasında yerlileşme ve millileşme konusunda uluslararası iş birliklerini arttırmaya devam ettiklerini kamuoyuna yazılı beyanda bulunarak aktardı.

“İKİ ÜLKE ARASINDA ÇALIŞMA GRUBU OLUŞTURDUK”

Yaptığı açıklamada, Küba ile imzalanan mutabakat zaptı kapsamında her iki toplumun güvenli, etkili ve kaliteli beşeri tıbbi ürün ve cihazlara erişiminin sağlanmasının amaçlandığını ifade eden Koca, “Küba Sağlık Bakanı Sayın Jose Angel Portal Miranda ile mayıs ayında Cenevre’de gerçekleştirdiğim ikili görüşmenin ardından iki ülke arasında çalışma grubu oluşturduk. Yürütülen görüşmeler neticesinde TİTCK ve CECMED arasında ilaç, aşı ve tıbbi cihaz alanında mutabakat zaptına imza atıldı. Bu sayede sağlık alanındaki iş birliğimizi artıracak ve iki ülke ürünlerine karşılıklı olarak daha hızlı erişim imkanı sağlayacağız.” açıklamalarına yer verdi.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı