Kripto para işlemleri sıralamasında Türkiye yerini aldı

Kripto para son yıllarda aktif olarak kullanılan bir para birimi oldu. Dijital para olarak adlandırılan bu sektörde Türkiye’de yerini aldı. Yapılan araştırmada Türkiye’nin aktif kripto para alışverişi yapan 9. ülke olduğu açıklandı.


Kripto para işlemleri sıralamasında Türkiye yerini aldı

Kripto para piyasasında 2019 yılına girmemiz ile birlikte çok ciddi bir hareketlenme oldu. Kripto para deyince herkesin aklına Bitcoin geliyor ama durumun böyle olmadığını söyleyelim. Türkiye’de ve aynı zamanda bütün dünyada Bitcoin haricinde binlerce yeni dijital para birimi var. Bitcoin kadar değerli değiller ama birçok para birimine yapılan yatırımın Bitcoin’den daha değerli olduğunu söyleyelim. DataLight şirketinin yaptığı araştırmada kripto para kullanan en aktif ülkeler belli oldu. Bu ülkelerin sıralamasında ise Türkiye yerini aldı. En aktif kripto para kullanıcılarının ülke sıralamasında Türkiye 9. oldu.

BİRÇOK AVRUPA ÜLKESİNİ GERİDE BIRAKTI

Kripto para üreten ve aynı zamanda kullanan kişiler arasında büyük bir öneme sahip Türkiye’de bazı istatistikler ise hepimizi şaşırtıyor. Verilen bilgiye göre Türkiye birçok Avrupa ülkesini geride bırakarak kripto para piyasasında en çok adı geçen 9 ülkeden biridir. Türkiye’nin elde etmiş olduğu ve bizzat yönettiği kripto para piyasası Hindistan, Fransa, Hollanda gibi ekonomileri geride bıraktı.

DOLANDIRICILIK PİYASASINI HAREKETLENDİRDİ

Dijital paraların en büyük avantajlarından birisi gizliliktir. Birçok ünlü kişiliğin ve büyük şirketin dijital para piyasasında varlığının olduğunu biliyoruz. Bunların hepsinin haricinde dolandırıcıların ve hackerların uğrak noktası olan Bitcoin birçok insanı mağdur ediyor. Bitcoin ile dolandırıcılık yapan birçok insan var ve istatistiklere göre Kuzey Kore’de yaşayan bir grup hacker, kripto para piyasasında yaptığı vurgun ile 600 milyon dolar kazandı.

Yazar: Aykut Bilir

Aykut Bilir
Aykut Bilir, 1981 senesinde Manisa'da dünyaya geldi. Bilir, eğitim hayatını Boğaziçi Üniversitesi'nde tamamlamıştır. Üniversite yıllarının ardından çeşitli mecralarda yazıları yayınlanan Aykut Bilir, günümüzde internet gazeteciliğine yönelik görsel ve yazılı materyaller içeren haberler yapmaktadır.

İlginizi Çekebilir

Dizel otomobillerin satışları Türkiye’de düşüşe geçti

Dizel otomobillerin satışları Türkiye’de düşüşe geçti

Dizel otomobillerin satışları ve dizel yakıt kullanımı Türkiye'de geçen yıla oranla yüzde 54 düşüş gösterdi. Bununla birlikte global pazarda ün kazanan BRC firmasının fabrika çıkışlı LPG'li, yani tüplü araçlar üretmesi benzinli araçların satışlarını bir hayli artırdı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.